Premiera dokumentu „Antyle Chopina” w TVP1

W poniedziałek, 5 października o godz. 22.20 w TVP1 film dokumentalny Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej „Antyle Chopina”. Jest to opowieść o muzyce najwybitniejszego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, która znana jest również  na karaibskiej wyspie Curacao.

Sprawdź godziny emisji audycji „Antyle Chopina” w PROGRAMIE TV

Film jest opowieścią o „antylskiej” historii muzyki Chopina oraz o losach ludzi, którzy ją stworzyli. Curacao to niewielka, karaibska wyspa zależna od Holandii, gdzie w XIX wieku powstał inspirowany Mazurkiem Chopina „Caribbean Mazurka”. Utwór ten przez lata był na wyspie Curacao „tańcem narodowym”.

W muzyce i jej przemianach odbija się historia, tragiczna historia tej wyspy i jej odległe, ale głębokie podobieństwo do muzyki Chopina. Poza skojarzeniami muzycznymi, to przede wszystkim przekonanie, że muzyki nie da się wyrwać z duszy, bo jest wolnością, która jest w nas. Osią dramaturgiczną mojego filmu jest śledzenie tych podobieństw i zbieżności, co znajduje swój wyraz w finalnym koncercie „Traces of Chopin” – mówi reżyserka Agnieszka Lipiec-Wróblewska.

Jednym z bohaterów dokumentu jest Randal Corsen, najwybitniejszy pianista na wyspie. Muzyk planuje napisać utwory inspirowane Chopinem, na tradycyjnych instrumentach i w nowej aranżacji. Zamierza też zaprosić do udziału w koncercie współczesnych muzyków z Curacao, którzy jeszcze Chopina nie grali. Antylscy muzycy potrafią zagrać jego rubato. Potrafią też improwizować na fortepianie oraz intuicyjnie rozwijać to, o czym Chopin pisał w listach: „Lewa ręka jest zegarem, ale z prawą rób co chcesz i co możesz”.

Muzyka ta wymaga szczególnie wrażliwych wykonawców, bo tylko pod palcami tych wybitnych odkrywa swoje piękno ukryte zarówno w nutach, jak i między nimi. Tę wrażliwość ma Janusz Olejniczak, kolejny bohater filmu oraz uznany na świecie kompozytor, pasjonat i interpretator muzyki Chopina.

Sprawdź ofertę kanału TVP1 w PROGRAMIE TV

Uroczysta premiera filmu dokumentalnego „Antyle Chopina” z udziałem między innymi Janusza Olejniczaka oraz twórców odbyła się 1 października 2020 r. w Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich.

Dokument „Antyle Chopina” 5 października o godz. 22.20 w TVP1.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *