Premiera dokumentu o Józefie Czapskim w TVP2 HD

Film dokumentalny o Józefie Czapskim – malarzu, rysowniku, publicyście, współzałożycielu i współredaktorze paryskiej „Kultury”, w poniedziałek, 19 października 2015 roku premierowo pokaże TVP2 HD. Dokument powstał w koprodukcji z kanałem telewizyjnym ARTE, w ramach wznowionej właśnie po kilku latach przerwy współpracy pomiędzy ARTE a TVP2.

Hrabia Józef Czapski herbu Leliwa urodził się w 1896 roku w Pradze, zmarł zaś w 1993 oku. w Maisons-Laffitte, we Francji. Malarz, rysownik, pisarz, eseista, krytyk – wielki człowiek trudnych czasów, w których przyszło mu żyć. Odznaczony Orderem Virtutti Militari za udział w wojnie polsko-bolszewickiej, więzień obozów jenieckich ZSRR podczas II Wojny Światowej, żołnierz Armii Andersa, major Wojska Polskiego poszukujący „zaginionych” polskich oficerów, ofiar katyńskiej zbrodni. Współtwórca paryskiej „Kultury”, intelektualista, który na swej drodze spotkał wybitne postaci swoich czasów: Andersa, de Gaulle’a, Achmatowa, Camus czy Malraux.

Czapski swoją pasję artystyczną realizował studiując najpierw w Warszawie, a później na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie dołączył do grupy tzw. kapistów – pełnych entuzjazmu i otwartych na świat młodych malarzy, którzy w 1924 roku założyli Komitet Paryski, który umożliwił im artystyczną ekskursję do światowej stolicy sztuki. Wraz z Janem Cybisem, Zygmuntem Waliszewskim czy Arturem Nacht-Samborskim zamieszkał na kilka lat w Paryżu, chłonąc francuski postimpresjonizm, by później przenieść te doświadczenia na polski grunt.

Do Francji wrócił dopiero w 1946 roku, stając się znaczącą postacią paryskiej „Kultury”, z którą związany był aż do śmierci. Jego eseje publikowały ważne tytuły francuskie, jak „Le Figaro Littraire”, „Preuves”, „Gavroche” czy „Nova et Vettera”.

Twórczość Czapskiego to niezliczone portrety, pejzaże, kompozycje kwiatowe, martwe natury czy studia postaci. W swojej pracowni na piętrze domu przetwarzał w skupieniu najprostsze motywy z życia codziennego, poszukując dramatyzmu i ekspresji poprzez niezwykle sugestywną grę świateł i kontrastowych barw. Choć jego prace oglądać można było na wystawach we Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Brazylii czy Belgii, w Polsce był właściwie nieznany jako malarz. Dopiero po roku 1989 możliwe stało się zaprezentowanie jego bogatego dorobku.

Dokument niemal równolegle będzie miał swoją premierę na kanale ARTE.

„Józef Czapski – świadek wieku 1896-1993”

Premiera: poniedziałek, 19 października, godzina 22:55

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *