Premiera słuchowiska „Zupa Heli” na antenie Dwójki

W sobotę, 17 października 2015 roku o godzinie 18:55, Program 2 Polskiego Radia zaprasza na premierowe słuchowisko Dariusza Błaszczyka pt. „Zupa Heli” powstałe w wyniku konkursu organizowanego przez Dwójkę i Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Tytułowa zupa Heli, to pomidorowa babci, którą w dzieciństwie uwielbiał bohater słuchowiska Darka Błaszczyka – Wojtek Żochowski, obecnie kompozytor muzyki filmowej. Dzięki babci, nie rodzicom, mały, a potem nastoletni chłopak poznawał dramatyczną historię własnej rodziny z czasów wojny bolszewickiej i drugiej wojny światowej. Dowiedział się o dziadku spalonym w Auschwitz, o metodach babci, które ocaliły przed obozem wielu okolicznych mieszkańców, o dramatycznej nocy o likwidacji getta, podczas której babcia, odpowiedzialna za bezpieczeństwo swoich dzieci, błagała Żydów, którzy schronili się w jej gospodarstwie, by je jak najszybciej opuścili. Te tragiczne opowieści wracają w postaci lęków i obsesji, nękających dorosłego już bohatera, który usiłuje z nimi walczyć z pomocą psychoterapeuty.

W słuchowisku „Zupa Heli” Dariusza Błaszczyka, w reżyserii autora, realizacji Tomasza Perkowskiego i z muzyką Andrzeja Izdebskiego będzie można usłyszeć znakomitych aktorów, m.in.: Stanisławę Celińską (Babcia Hela), Łukasza Garlickiego (Wojtek), Arkadiusza Bazaka (Psychoterapeuta), Jadwigę Jankowską-Cieślak (Mama), Katarzynę Dąbrowską (Młoda Hela), Henryka Talara (Tata), Marcina Trońskiego (Wujek Janek) i Katarzynę Zielińską (Asystentka / Barmanka / Pielęgniarka).

Słuchowisko powstało przy współpracy Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *