„Kabul, gdzie córka jest chłopcem” premierowo w TVP2 HD

20 października 2015 roku o godzinie 22:55 TVP2 HD w ramach cyklu „Świat bez fikcji” zaprezentuje francuski film dokumentalny ukazujący zwyczaj przebierania dziewcząt za chłopców, funkcjonujący w Afganistanie dla ominięcia gorsetu prawa szariatu.

„Bacha posh” – tak Afgańczycy nazywają dziewczynkę przebraną za chłopca. Rodzice z wielu powodów wybierają takie rozwiązanie, zakazane przez islam, ale tolerowane do chwili osiągnięcia dojrzałości przez dziewczynkę. W szarawarach i czapce dziewczynka zyskuje prawo do robienia tego, czego zabrania jej prawo. Przebranie zapewnia jej ochronę.

Bohaterka dokumentu 9 – letnia Shabina od miesięcy przebiera się za chłopca. Codziennie rano pomaga jej w tym matka. Przebrana może wyjść sama na ulicę i pracować. Rano pomaga ojcu otworzyć sklepik, który zapewnia utrzymanie całej rodzinie. Shabina chciałaby być zwyczajną dziewczyną, ale los wyznaczył jej inną rolę. Kto wie, co ona sama wybierze za kilka lat?

Ile takich dziewcząt żyje w Afganistanie? Trudno ocenić. Ta praktyka jest tu powszechna, ale zakazana przez islam, stała się tabu. W patriarchalnym społeczeństwie dziewczynki w ten sposób uwalniają się od ograniczeń. Na ulicach, w szkołach i na stadionach udają chłopców, żeby się uczyć, pracować i chodzić bez tradycyjnego stroju. Dzięki temu poznają smak wolności. I tylko nieliczne godzą się z niej zrezygnować, chociaż płacą za to wysoką cenę.

Film prezentuje kilka przykładów kobiet, żyjących w społeczeństwie w przebraniu mężczyzn. Początkowo to rodzice zmuszają je do wyboru tej drogi życia, później one same nie wyobrażają sobie innego sposobu funkcjonowania. Chwila osiągnięcia pełnoletniości i podjęcia decyzji o dalszym stylu życia wiąże się z dużymi emocjami i obarczona jest ryzykiem nie tylko dla samej kobiety, ale również i wszystkich jej bliskich. Te kobiety, które zdecydowały się kontynuować życie jako mężczyzna, ryzykują bowiem życiem – grupy ortodoksyjnych mężczyzn wyłapują je i kamieniują, brutalnie bijąc też i tych, którzy ośmielają się stanąć w ich obronie.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *