Premiera dokumentu „Studio z zupełnie innej beczki” na kanale SundanceTV

W marcu kanał SundanceTV zaprasza na wyjątkową premierę produkcji Studio z zupełnie innej beczki (An Accidental Studio). Pełnometrażowy film dokumentalny, w którym udział biorą m.in. Michael Palin, Terry Gilliam, Richard E. Grant czy pojawiający się w materiałach archiwalnych George Harrison, przedstawia historię wyjątkowego brytyjskiego studia filmowego HandMade Films (Żywot Briana, Długi Wielki Piątek, Withnail i ja). Dokument ukazuje nietypowy moment w historii brytyjskiej kinematografii oczami filmowców i aktorów, jak również człowieka, od którego to wszystko się zaczęło – członka zespołu The Beatles i legendy muzyki – George’a Harrisona. Na spotkanie z dokumentem kanał SundanceTV zaprasza w niedzielę 1 marca o 22:00.

Sprawdź godziny emisji dokumentu „An Accidental Studio” w PROGRAMIE TV

Kiedy w ostatniej chwili wycofano fundusze na trzeci film grupy Monty Python – Żywot Briana, George Harrison przybył na ratunek produkcji zastawiając swój dom i biuro, żeby całkowicie sfinansować przedsięwzięcie. Będąc zagorzałym fanem absurdalnego humoru komików, przypisywał ich produkcjom zachowanie zdrowia psychicznego za czasów, gdy był jednym z Beatlesów, a pomoc finansową potraktował jako spłatę długów. Ogromny sukces filmu zaowocował założeniem studia HandMade Films.

W pewnym momencie wytwórnia HandMade zdominowała brytyjską kinematografię swoim etosem tworzenia i realizacji niesztampowych filmów, których produkcji nikt inny nie chciał się podjąć. W portfolio studia znalazły się takie produkcje jak Żywot Briana, Długi Wielki Piątek, Bandyci czasu i Prywatne zajęcia (potrójny zdobywca nagrody BAFTA) Alana Bennetta, czy też Withnail i ja oraz nominowana do Oskara Mona Lisa. Dzięki hojności Harrisona płynącej z chęci pomagania innym w spełnianiu ich marzeń i przy jednoczesnym pozostawianiu im wolnej ręki przy pracy, filmowcy mogli się rozwinąć i zabłysnąć. Gdy filmy z HandMade Films zdobywały nagrody i wykształciły wielu wybitnych filmowców, studio stało się czymś więcej niż tylko szczęśliwym przypadkiem. Stało się miejscem, w którym hołdowano zasadzie integralności i współpracy.

W filmie dokumentalnym przedstawione zostaną niepublikowane dotąd wywiady i materiały archiwalne z udziałem George’a Harrisona, nowe i ekskluzywne rozmowy z gwiazdami HandMade Films – nagrodzonym BAFTĄ Michaelem Palinem, nominowanym do Złotego Globa i Oskara Terrym Gilliamem, nominowanym do Oskara Richardem E. Grantem, zdobywcą Oskara Neilem Jordanem, zdobywcą Oskara i nagrody Złotego Globa Bobem Hoskinsem. W filmie zobaczymy także wypowiedzi Bruce’a Robinsona, Raya Coopera, Dicka Clementa, Iana La Frenaisa, Cathy Tyson, Brendy Vaccaro, A Martineza, Richarda Loncraine oraz Jonathana Lynna.

Sprawdź ofertę kanału SundanceTV w PROGRAMIE TV

Studio z zupełnie innej beczki (An Accidental Studio) pokazuje, na jak wielkie przedsięwzięcie zdecydowała się firma HandMade Films oraz jakie ryzyko musiała ponosić produkując te niezwykle unikatowe i inteligentne filmy, których nikt inny nie chciał realizować.

Źródło: AMC Networks International – UK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *