Premiera programu „Barbara Włodarczyk zaprasza” w TVP Dokument

19 listopada wystartuje nowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej – TVP Dokument. Na antenie m.in. program „Barbara Włodarczyk zaprasza” autorstwa cenionej dziennikarki i dokumentalistki. Premiera programu w niedzielę, 22 listopada o godz. 12:00. Na kolejne odcinki TVP Dokument zaprasza we wtorkowe wieczory.

Sprawdź ofertę kanałów TVP w PROGRAMIE TV

TVP Dokument będzie w całości dedykowany produkcjom dokumentalnym. Ważna propozycją kanału będą filmy z gatunku current affairs, poświęcone najważniejszym bieżącym sprawom i problemom społecznym na świecie.

Wtorkowe premiery filmów z tego gatunku poprzedzone będą specjalnym programem wprowadzającym w tematykę prezentowanych produkcji. Audycje poprowadzi Barbara Włodarczyk. W swoim programie „Barbara Włodarczyk zaprasza” prowadząca wraz z autorami i ekspertami postara się przybliżyć widzom szerszy kontekst społeczno-historyczny emitowanych filmów. Do końca roku w TVP Dokument, w ramach studia, omówionych zostanie kilka filmów produkcji TVP m.in. „Czeska mitologia” w reżyserii Rafała Geremka, która jest próbą zmierzenia się z polskimi stereotypami na temat Czechów, „Estonia. Czekając na niedźwiedzia” w reżyserii Witolda Szabłowskiego przybliżająca temat Rosjan mieszkających w Estonii i najnowszy film Barbary Włodarczyk „Ukraiński sługa narodu?” o fenomenie Wołodymyra Zełenskiego, komika, który został prezydentem Ukrainy.

Chcemy zaoferować widzom, jak największe możliwości poznawania i rozumienia współczesnego świata, stąd nasza decyzja o wzmocnieniu emisji filmów current affairs właśnie tego typu programem wprowadzającym – komentuje Tomasz Piechal, redaktor naczelny TVP Dokument. – Jednocześnie Barbara Włodarczyk, prawdziwa legenda Telewizji Polskiej, na której programach i filmach całe pokolenia Polaków poznawało Europę Wschodnią, to dla nas gwarant wysokiej jakości rozmów na tematy związane z tematyką międzynarodową – dodaje.

Filmy dokumentalne i reportaże to mój żywioł i moja miłość. Uważam, że na tle współczesnej tabloidyzacji i szumu informacyjnego błyszczą jak brylanty. Pozwalają zatrzymać się na chwilę w codziennej gonitwie i zobaczyć miejsca, do których większość z nas nie dotrze. Zwłaszcza teraz w dobie pandemii. Zapraszam do TVP Dokument. Świat jest ciekawy! Pokażemy to. Opowiemy też o kulisach pracy autorów filmów dokumentalnych – mówi Barbara Włodarczyk.

Barbara Włodarczyk to wielokrotnie nagradzana dziennikarka i reportażystka, która od 1985 roku jest związana zawodowo z Telewizją Polską. W latach 2004–2009 była korespondentką TVP w Moskwie. W ramach swojego autorskiego cyklu „Szerokie tory” zrealizowała ponad sto reportaży poświęconych sytuacji i życiu mieszkańców w krajach Europy Wschodniej. Cykl został nagrodzony m.in.: Grand Press i Gold Plaque na festiwalu programów telewizyjnych „The Chicago International Television Award”s w kategorii filmów dokumentalnych. Przeprowadziła wywiady ze znaczącymi politykami m.in. Michaiłem Gorbaczowem, Leonidem Kuczmą, Vaclavem Havlem i Vytautasem Landsbergisem. Napisała książkę – zbiór reportaży pt. „Nie ma jednej Rosji”.

Pierwszy odcinek programu „Barbara Włodarczyk zaprasza” w niedzielę 22 listopada o godz. 12:00 w TVP Dokument, kolejne odcinki będą emitowane we wtorkowe wieczory.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *