Premiera programu „Najdziwniejsze przedmioty” na kanale Polsat Viasat History

Muzea, laboratoria i magazyny na całym świecie skrywają najbardziej niezwykłe obiekty na naszej planecie, które możemy lepiej zrozumieć dzięki badaniom naukowym i nowym technologiom. Wykorzystując najnowszą grafikę 3D możemy rozłożyć je na czynniki pierwsze, dostrzec najmniejsze szczegóły i odbudować zagubione lub zniszczone artefakty. Premiera programu „Najdziwniejsze przedmioty”, który odkrywa tajemnice najdziwniejszych artefaktów w historii, już 19 kwietnia o 20:00 na kanale Polsat Viasat History.

Sprawdź godziny emisji audycji „Najdziwniejsze przedmioty” w PROGRAMIE TV

Jednym z takich tajemniczych przedmiotów jest bezkształtna bryła skorodowanego brązu. W całej historii archeologii nigdy nie znaleziono podobnego przedmiotu, który tak bardzo zmienił nasze wyobrażenia o starożytnym świecie. To mechanizm z Antykithiry – liczący 2000 lat starożytny… komputer. Ma on niewiele ponad 30 centymetrów wysokości, a wewnątrz znajduje się zdumiewająca sieć 38 połączonych ze sobą trybików i pokręteł, zbudowanych tak, by działać z niewiarygodną precyzją. W tym zdumiewającym mechanizmie znajduje się cała wiedza starożytnej Grecji na temat kosmosu. Od 100 lat archeolodzy próbują rozwikłać tajemnice mechanizmu. Kto go stworzył? Skąd się wziął? Jak działa? I co to właściwie jest? Najnowsze badania mogą wreszcie odpowiedzieć na te pytania.

Z kolei w zamkniętej szafie na Uniwersytecie Yale znajduje się dziwna, średniowieczna księga zwana manuskryptem Wojnicza, która od 100 lat wprawia historyków w osłupienie. Istnieje tylko jeden egzemplarz, który mierzy 22 na 15 centymetrów, a jego 240 stron wykonano z pergaminu z cielęcej skóry. Strony pokryte są niezrozumiałym pismem wyglądającym jak jakiś język, ale czy nim jest? A może to średniowieczny szyfr? 100 lat wysiłków największych światowych łamaczy kodów i lingwistów nie przyniosło rozwiązania tajemnic manuskryptu. Wiele stron tej księgi wypełnionych jest skomplikowanymi symbolami i przedziwnymi ilustracjami. Co to wszystko znaczy? Skąd się wzięło? Jak stara jest ta księga? Najnowsze badania być może pozwolą na odkrycie ukrytych w osobliwych rysunkach wskazówek, które w końcu pomogą wyjaśnić tę tajemnicę.

Targane wiatrem pole w północnym Yorkshire nie wydaje się idealnym miejscem na odnalezienie zaginionego świata. Jednak na stanowisku archeologicznym Star Carr odkryto artefakt, który pozwolił na poznanie świata liczącego 11 tysięcy lat i starożytnych ludów zamieszkujących te tereny.

W zakwaszonym torfie w Star Carr spoczywały dziwne czaszki jeleni. Po dokładniejszym zbadaniu okazało się, że zostały one poddane intensywnej obróbce. Skrócono poroże, usunięto kości z wnętrza czaszek i wycięto w nich szereg otworów. Archeolodzy uważają, że są to nakrycia głów należące do najstarszych znanych nam szamanów na Ziemi. Są one dowodem na istnienie wyrafinowanego społeczeństwa o złożonym systemie wierzeń. Stanowią prawdziwe okno do zaginionego świata, tak starożytnego, że jeśli cofnąć się w czasie do powstania piramid, to bylibyśmy dopiero w połowie drogi.

Sprawdź ofertę kanału Polsat Viasat History w PROGRAMIE TV

Premiera serii „Najdziwniejsze przedmioty” w poniedziałek 19 kwietnia o 20:00 na kanale Polsat Viasat History.

Źródło: Viasat World

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *