Premiera programu „Tajemnice jeziora İznik” na Polsat Viasat History

Jezioro İznik, położone na wschód od Zatoki Gemlik, stanowiącej południowo-wschodnie przedłużenie Morza Marmara w Turcji, jest miejscem, w którym odkryto zatopione pozostałości bazyliki z IV wieku. İznik to także urzekające podwodne stanowisko archeologiczne. Premiera programu dokumentalnego „Tajemnice jeziora İznik”, który odkrywa sekrety tego miejsca, już 3 września o 21:00 na Polsat Viasat History.

Sprawdź godziny emisji audycji „Tajemnice jeziora İznik” w PROGRAMIE TV

W 2014 roku w Turcji podczas standardowego lotu obserwacyjnego wykonywanego nad jeziorem İznik niespodziewanie odkryto ukryte pod wodą pozostałości starożytnej bazyliki. Zatopione ruiny świątyni składają się z kolumn, ścian oraz fragmentów konstrukcji kościoła. Dzięki nim archeolodzy mogą poznać projekt oraz układ tego starożytnego budynku, przy okazji dostarczając wskazówek na temat jego znaczenia religijnego i kulturowego. Odkrycie zainspirowało naukowców do zbadania zagadkowej historii oraz zjawisk geologicznych leżących u podstaw upadku kościoła, zbudowanego w starożytnym rzymskim mieście Nicaea – obecnie znanym jako İznik.

W fascynującym filmie dokumentalnym „Tajemnice jeziora İznik” dowiemy się, kiedy bazylika została zniszczona i dlaczego została pochłonięta przez jedno z największych tureckich jezior. A także poznamy odpowiedź na pytanie, co stało się ze zgromadzoną wokół niej społecznością.

Dokument przedstawia przekrojowe badania prowadzone przez światowej sławy zespół archeologów i naukowców w Turcji, Francji, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych i Watykanie. Dzięki unikalnemu dostępowi do zatopionego obiektu, niezwykle istotnym zdjęciom lotniczym i podwodnym, a także zastosowaniu technologii CGI, twórcy dokumentu zabierają nas w podróż przez wieki do czasów rzymskich i bizantyjskich, a także do początków samego chrześcijaństwa.

Sprawdź ofertę kanału Polsat Viasat History w PROGRAMIE TV

Premiera programu dokumentalnego ukazującego budowle ukryte pod lśniącą taflą jeziora İznik
już 3 września o 21:00 na Polsat Viasat History.

Źródło: Viasat World

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *