Premiera szokującego dokumentu „Zatoka cieni” na kanale National Geographic

Meksykańskie kartele, chińscy przemytnicy, pościgi i strzały – to nie plan filmowy hollywoodzkiej superprodukcji, ale tło realnego, postępującego w błyskawicznym tempie kryzysu ekologicznego w Zatoce Kalifornijskiej. W dokumencie „Zatoka cieni” najbardziej przeraża to, że relacjonuje on prawdziwe wydarzenia. Film, którego producentem wykonawczym był Leonardo DiCaprio, rzuca światło na skandaliczny proceder pozyskiwania i przemytu tzw. „kokainy mórz”, czyli skrajnie zagrożonej wyginięciem ryby totoaba. W sieci kłusownikow wpadają też inne gatunki, m.in. morświny kalifornijskie, których zostało na świecie już tylko kilkanaście. I choć walka o ocalenie zwierząt ginących u wybrzeży Meksyku oznacza wejście w sam środek mafijnych porachunków, znaleźli się chętni, by zaryzykować.

Sprawdź ofertę kanału National Geographic w PROGRAMIE TV

Sytuacja w Zatoce Kalifornijskiej nie bez powodu określana jest wojną na morzu. Ryba totoaba to dla meksykańskich kłusowników niezwykle cenny łup, na którym zarobić można lepiej niż na handlu narkotykami. Chińczycy cenią ten zagrożony gatunek nie tylko jako przysmak,wierzą też w jego cudowny wpływ na zdrowie, siłę i płodność. Są w stanie zapłacić bajońskie sumy za pęcherz pławny totoaby, dlatego świat przestępczy nie cofnie się przed niczym, by pozyskać ten cenny towar.

W polowanie na totoabę zaangażowały się meksykańskie kartele współpracujące z chińską mafią, które nie tylko doprowadziły ten gatunek na skraj wyginięcia, ale zniszczyły też pozostałą morską faunę w tym rejonie. W nielegalne sieci skrzelowe zastawiane przez przemytników wpadają też najmniejsze wieloryby świata – morświny kalifornijskie – których populacja liczy w tej chwili… zaledwie kilkanaście osobników.

Dramatyczny thriller dokumentalny „Zatoka cieni” ukazuje niebezpieczną walkę o przywrócenie równowagi ekologicznej u wybrzeży Meksyku, którą podjęła grupa oddanych naukowców, dziennikarzy śledczych i działających pod przykrywką agentów, wspieranych przez marynarkę wojenną. Wszyscy oni kładą na szali własne życie, by uratować ostatnie żyjące dziko morświny kalifornijskie i doprowadzić bezwzględny międzynarodowy syndykat przestępczy przed oblicze wymiaru sprawiedliwości. „Zatoka cieni” otrzymała nagrodę publiczności na festiwalu filmowym Sundance. Film będzie emitowany na antenie National Geographic bez reklam.

Zatoka cieni – premiera w sobotę 7 grudnia o godz. 22:00 na kanale National Geographic.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *