Premierowa „Burza” Szekspira w radiowej Dwójce

Gwiazdorska obsada i muzyka Andrzeja Smolika – słynna Szekspirowska „Burza” zabrzmi na antenie Programu 2 Polskiego Radia w nowej odsłonie. Premiera słuchowiska na podstawie przekładu Stanisława Barańczaka i w reżyserii Waldemara Modestowicza już w sobotę, 19 marca 2016 roku o godzinie 19:00.

W tym roku mija 400 lat od śmierci Williama Szekspira, Dwójka zaprasza więc na radiową adaptację jednej z jego ostatnich sztuk, a zarazem jedynej, w której autor zachował zasadę jedności czasu, miejsca i akcji. Opowiedział w niej historię Prospera – księcia Mediolanu, zdetronizowanego i wygnanego z księstwa na skutek intrygi swego brata Antonia. Wraz z córką Mirandą Prospero trafia na wyspę, gdzie przez lata zgłębia wiedzę tajemną. Dzięki niej podporządkowuje sobie powietrznego ducha Ariela oraz jedynego dotychczas człowieka na wyspie – dzikiego i nieokrzesanego Kalibana. Akcja sztuki rozpoczyna się w momencie, gdy za sprawą burzy wywołanej przez Prospera u brzegów wyspy rozbija się statek, a wśród ocalałych znajduje się m.in. Antonio z synem Ferdynandem. To początek ciągu niezwykłych zdarzeń, z których zbudowana jest ta nie całkiem oczywista komedia Szekspira.

W słuchowisku wystąpili: Adam Ferency (Prospero), Eryk Lubos (Kaliban), Anna Dereszowska (Ariel), Wiktoria Gorodeckaja (Miranda), Stefan Pawłowski (Ferdynand), Mariusz Bonaszewski (Antonio), Artur Żmijewski (Sebastian), Krzysztof Stelmaszyk (Stefano), Adam Woronowicz (Trynkulo), Olgierd Łukaszewicz (Alonso), Mariusz Benoit (Gonzalo), Mirosław Zbrojewicz (Bosman). Sztukę wyreżyserował Waldemar Modestowicz, za realizację akustyczną odpowiadał Andrzej Brzoska, a muzykę skomponował Andrzej Smolik.

„Burza” Williama Szekspira w „Wieczorze ze słuchowiskiem” – w sobotę, 19 marca o godzinie 19:00, w Dwójce.

Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *