Serial „22.11.63” od 11 kwietnia na FOX

Serial „22.11.63” powstał na podstawie bestsellerowej powieści „Dallas ’63”, autorstwa mistrza literatury grozy i fantastyki – Stephena Kinga. Główny bohater, Jake Epping (James Franco, „Oz: Wielki i potężny”, „Spider Man 2”), nie wyróżnia się niczym specjalnym: jego życiowe i zawodowe problemy nie są szczególnie interesujące. Praca nauczyciela nie daje mu satysfakcji, żona postanowiła od niego odejść, a powieść, którą planował napisać, okazała się fiaskiem. Gdy wydaje się, że nic ekscytującego go już w życiu nie spotka, dostaje szansę napisania historii na nowo i stworzenia lepszego świata.

Przyjaciel Jake’a, Al Tempelton (Chris Cooper, „American Beauty”, „Adaptacja”, „Sierpień w hrabstwie Osage”), przez lata ukrywał fascynującą tajemnicę, którą w obliczu śmierci postanawia wyjawić: odkrył możliwość podróżowania w czasie. Chory na raka mężczyzna głęboko wierzy, że Epping potrafi odmienić losy ludzkości, dlatego prosi go, by udał się w przeszłość i uniemożliwił zamach na prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy’ego. Jest jednak pewna niedogodność. Portal zawsze przenosi do tego samego momentu – 21 października 1960 roku.

Zmiana biegu wydarzeń nie jest prosta. Podczas misji, Jake Amberson (bohater przyjmuje nowe nazwisko) musi stawić czoła wielu trudnościom. Na jego drodze piętrzą się liczne przeszkody. Mężczyzna nie tylko zmierzy się z nieobliczalnym Lee Harveyem Oswaldem (Daniel Webber, „Przygody K9”, „Śpiąca dziewczyna”), mordercą, który 22 listopada 1963 roku oddał trzy strzały w kierunku limuzyny, którą jechał 35. prezydent Stanów Zjednoczonych. Jake wpada także w sidła miłości – poznaje piękną, blondwłosą bibliotekarkę Sadie Dunhill (Sarah Gadon, „Randka z królową”), która sama boryka się z problematycznym byłym mężem. Jednak największym wrogiem bohatera jest… przeszłość, która wcale nie chce być zmieniana. Igranie z nią oraz próby manipulacji i zmian mogą przynieść całemu światu więcej złego niż dobrego.

Serial wiernie oddaje klimat Teksasu lat 60. W tym czasie przemówienia i wiece Kennedy’ego, cieszyły się dużą popularnością. Dzięki temu zachowało się wiele fotografii prezydenta, jego otoczenia i miejsc, w których przemawiał. Zdjęcia z tego okresu posłużyły scenarzystom do odtworzenia atmosfery tamtych lat. W jednej ze scen pilotowego odcinka, podczas której Jake bierze udział w wiecu senatora Kennedy’ego, słychać oryginalny tekst przemówienia, które zostało nagrane podczas tego spotkania. Takich smaczków w serialu jest znacznie więcej.

W „22.11.63”, wyprodukowanym przez utytułowanego J.J. Abramsa (nagroda Emmy w kategorii najlepsza reżyseria serialu dramatycznego za „Zagubieni”, Saturn w kategorii najlepsza reżyseria za film „Super 8”), zobaczymy wielu znakomitych aktorów. Obok, wyróżnionego Złotym Globem oraz Critics Choice (za tytułową rolę w filmie „James Dean – buntownik?”) Jamesa Franco, wystąpił – zdobywca Oscara i Złotego Globu (za kreację Johna Laroche’a w „Adaptacji”) – Chris Cooper. W postać znienawidzonego przez Amerykanów Lee H. Oswalda wcielił się młody Daniel Webber, zaś urzekającą Sadie Dunhill zagrała Sarah Gadon.

James Franco jest również współproducentem serialu. Jego współpraca z J.J. Abramsem rozpoczęła się dość przypadkowo. Franco po przeczytaniu książki Stephena Kinga „Dallas ’63”, skontaktował się z autorem z pytaniem, czy może wykorzystać jego powieść. W odpowiedzi usłyszał, że właśnie pracuje nad nią J.J Abrams. Aktor doszedł do wniosku, że nie pozostaje mu już nic innego, jak tylko napisanie recenzji. Jego tekst pojawił się w magazynie „Vice”, gdzie natrafił na niego Abrams. Producent zauważył, że jemu i Franco podobają się te same motywy i postanowił zaprosić go do współpracy. W ten sposób rozpoczęła się ich wspólna przygoda z serialem, który już niedługo będzie można zobaczyć na FOX.

„22.11.63”

Premiera: poniedziałek, 11 kwietnia, godzina 22:00

Źródło: FOX International Channels Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *