Premierowe odcinki programu „Niedziela z…” w TVP Kultura

TVP Kultura zaprasza w niedzielne popołudnia na premierowe odcinki programu „Niedziela z…”. W najbliższych tygodniach bohaterami będą: musical „Metro”, Kalina Jędrusik oraz  Jerzy Gruza.

„Niedziela z… musicalem Metro” – 31 stycznia, godz. 17:15

Spektakl w reżyserii Janusza Stokłosy i Janusza Józefowicza, wystawiony 30 stycznia w 1991 roku na scenie teatru Dramatycznego w Warszawie, to legenda – musical nie schodzi z afisza od 30 lat. Jest jak do tej pory jedynym polskim musicalem wystawionym na Broadwayu. O tym jak zmienił się spektakl w ciągu trzech dekad i na czym polega fenomen „Metra” porozmawiają Katarzyna Sanocka oraz zaproszeni do studia goście – choreograf, aktor, scenarzysta i reżyser Janusz Józefowicz, kompozytor Janusz Stokłosa oraz aktorzy Alicja Borkowska, Beata  i Jakub Józefowicz.

Sprawdź ofertę kanału TVP Kultura w PROGRAMIE TV

Po programie, o godz. 18:05, zapraszamy na drugą część koncertu z okazji 1000 przedstawienia musicalu – „METRO X 1000” z udziałem artystów, którzy zasłynęli dzięki spektaklowi, m.in. z Edytą Górniak, Michałem Milowiczem i Katarzyną Skrzynecką, a o godz. 19:15 na odcinek programu „Szlakiem Kolberga”, w którym Katarzyna Groniec, która zadebiutowała w musicalu, spotka się ze śpiewaczkami ze wsi Dobrowoda, by nauczyć się śpiewać wielogłosowe pieśni w lokalnym dialekcie.

„Niedziela z… tajemniczą dziewczyną” – 7 lutego, godz. 17:15

Kobieta obdarzona niezwykłym talentem, charyzmą i hipnotyzującym spojrzeniem. „Bo we mnie jest seks” – tłumaczyła swoją niezwykłą popularność. Bohaterką jednego z premierowym odcinków programu będzie urodzona 5 lutego 1930 roku, tajemnicza dziewczyna z legendarnego Kabaretu Starszych Panów – Kalina Jędrusik. Aktorkę, jedną z najbardziej kontrowersyjnych dam PRL-u wraz z Katarzyną Sanocką wspominać będą: aktorzy Magdalena Zawadzka, Anna Mierzwa i Damian Damięcki, poetka Dorota Koman oraz pisarz, reżyser, dramaturg i autor książki „Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata” – Remigiusz Grzela. Po rozmowie w studiu: o godz. 18:05 film dokumentalny Jana Sosińskiego, bogaty w zachowane materiały archiwalne – „Kalina”, o godz. 19:10 audycja muzyczna Magdy Umer przedstawiająca dorobek artystyczny Kaliny Jędrusik.

„Niedziela z… twórczością Jerzego Gruzy” – 14 lutego, godz. 17:15

Reżyser, scenarzysta, aktor i pisarz Jerzy Gruza był jednym z pionierów telewizji. Jego seriale – „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek” podbiły serca polskiej publiczności,  a pięć jego spektakli, między innymi „Rewizor” Mikołaja Gogola i „Mieszczanin szlachcicem” Moliera, znalazło się na liście stu najlepszych przedstawień w historii Teatru Telewizji. TVP Kultura wraz z gośćmi programu – dziennikarką Marią Szabłowską, krytykiem filmowym i teatralnym Łukaszem Maciejewskim oraz aktorami – Magdaleną Zawadzką, Joanna Kurkowską i Krzysztofem Janczarem, kilka dni przed pierwszą rocznicą śmierci artysty, przypomni jego drogę artystyczną. Goście zastanowią się w czym tkwił jego fenomen jako twórcy telewizyjnego oraz dlaczego uważał siebie za obserwatora z natury.

Po programie godz. 18:05 zapraszamy na kultową komedię Jerzego Gruzy „Dzięcioł” z Wiesławem Gołasem w roli głównej.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *