Premierowe słuchowiska Teatru Polskiego Radia w radiowej Jedynce

W najbliższą niedzielę 13 września radiowa Jedynka zaprasza do wysłuchania aż dwóch premierowych słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Spektakl „Tadeusz Kościuszko – bohater dwóch światów” z cyklu „Dzieci bliżej historii”, przygotowanego wspólnie z Polską Fundacją Narodową, wyemitowany zostanie o godz. 18.00. A tuż po godz. 21.00 stacja nada „Promieniowanie ojcostwa” z udziałem Mai Komorowskiej oraz Andrzeja Ferenca na podstawie dramatu Karola Wojtyły sprzed blisko 60 lat.

Tytułowy bohater dwóch światów, czyli walczący o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych Tadeusz Kościuszko, to dla wielu pokoleń człowiek wielkiej odwagi i licznych talentów, choć… niekoniecznie dla Janka, którego pasją są gry komputerowe, a na historii woli odsypiać zarwane noce. Słuchowisko autorstwa i w reżyserii Michała Wdowiaka, opowiada o chłopcu, który „za karę” dostaje zadanie przygotowania prezentacji o walecznym generale. Gdy w rozmowie z przyjaciółmi rozżalony Janek nazywa Kościuszkę „nudziarzem”, szybko okazuje się, że ta jedna przerwa szkolna będzie zupełnie inna niż wszystkie. W spektaklu występują: Leon Charewicz, Paweł Krucz, Joanna Pach-Żbikowska, Paweł Szymański, Krzysztof Tymiński i Antonina Żbikowska, realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk, muzyka: Piotr Skotnicki.

Z kolei treść dzieła Karola Wojtyły – „Promieniowanie ojcostwa” z 1964 r. – zachęca odbiorców do refleksji o dojrzewaniu do ojcostwa, budowaniu relacji człowieka z Bogiem i ludźmi, o misji ojca w rodzinie i do poszukiwań głębszego wymiaru ojcostwa w Bogu. W teorii teatru trzyczęściowy dramat Wojtyły spełnia kryteria idei teatru-świątyni. Za adaptację, reżyserię i opracowanie muzyczne słuchowiska z udziałem Andrzeja Ferenca, Weroniki Humaj i Mai Komorowskiej odpowiedzialny jest ceniony autor, scenograf i pedagog – Mariusz Orski. Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *