Premierowe słuchowisko Thila Refferta na antenie Radiowej Dwójki

W sobotę 9 grudnia o godz. 19.00 Program 2 Polskiego Radia zaprasza na premierę słuchowiska na podstawie dramatu „N.N.” znanego współczesnego niemieckiego dramatopisarza Thila Refferta.

Thilo Reffert (ur. 1970 r.) urodził się w Magdeburgu. Wkrótce po rozpoczęciu studiów medycznych stworzył grupę teatralną i rozpoczął studia teatrologiczne. Studiował także współczesną literaturę niemiecką i równocześnie pracował jako dramaturg i pedagog teatru. Za swoje sztuki otrzymał m.in. Autorenpreis podczas Heidelberger Stückemarkt i Berliner Kindertheaterpreis (2011 r.). Był również wielokrotnie wyróżniany za swoje słuchowiska dla dzieci i młodzieży, m.in. Deutsche Kinderhörspielpreis der ARD (2011 r.) za „Ninę i Paula” oraz mdr-Kinderhörspielpreis (2012 r.) za sztukę „Commander Jannis”.

Autorką przekładu dramatu Refferta jest Ewa Borys-Skopińska, zaś reżyseria słuchowiska jest dziełem debiutującej w Teatrze Polskiego Radia Ewy Pytki.

„N.N.” to historia jednego wieczoru. Do Usa (w tej roli Radosław Krzyżowski), młodego dziennikarza prasowego, przychodzi nieoczekiwanie jego kolega ze studiów Zett (Michał Sitarski). W trakcie wspomnień o wspólnych znajomych i rozmów o ostatnich kilku latach, podczas których się nie widzieli, okazuje się, że ubiegają się o to samo stanowisko w dużym, ogólnokrajowym dzienniku. Pewny siebie i odnoszący zawsze sukcesy Us demonstruje Zettowi swoją dominację, ten jednak również wiele oczekuje od życia, przede wszystkim – swoiście pojętej sprawiedliwości.

W tej szybko toczącej się opowieści słuchacz znajdzie interesująco nakreślone problemy charakterystyczne dla współczesnej Europy, takie jak konfrontacja z drapieżnym kapitalizmem, rozpad relacji międzyludzkich, atrofia tradycyjnych wartości.

Słuchowisko zrealizował i opracował muzycznie Maciej Kubera, tegoroczny laureat Złotego Mikrofonu.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *