Jak prawidłowo ustawić antenę satelitarną? (naziemna.info)

Ustawienie anteny satelitarnej samodzielnie nie jest tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać, szczególnie dla doświadczonego majsterkowicza. Jednak nawet osoby bez doświadczenia, jeśli tylko odpowiednio sprawdzą kąt anteny satelitarnej, przy odrobinie wysiłku będą w stanie sobie poradzić.

Ustawienie anteny satelitarnej

Niezależnie od tego, czy odbieramy sygnał z satelity Hotbird, czy Astra, musimy znaleźć dla niej odpowiednie miejsce. Jak ustawić antenę satelitarną? – w miejscu odległym od obiektów, które mogłyby zakłócać odbiór, z dala od wysokich drzew czy budynków. Nie zapominajmy też o odpowiednich narzędziach. Oprócz samej anteny i zestawu dołączonych do niej komponentów, potrzebujemy wiertarki udarowej, zestawu kluczy, taśmy izolacyjnej, kołków rozporowych, opasek montujących, linijkę i kątomierza. Te ostatnie pomogą nam w upewnieniu się, jak ustawić antenę satelitarną.

Prawidłowy kąt dla anteny satelitarnej

Po połączeniu ze sobą wszystkich elementów dołączonych do anteny – pora na montaż. Na ustawienie anteny wpływają różne parametry. Istotny jest kąt konwertera, czyli kąt, pod którym antena jest zwrócona. Liczy się także kąt elewacji, czyli kąt, pod którym antena „patrzy” w górę oraz sam kierunek anteny. Inne nachylenie należy ustawić na satelitę Hotbird, a inne na Astrę. Wszystkie pomocne parametry i wyliczenia znajdują się w tym artykule:

https://kb.pl/porady/jak-ustawic-antene-satelitarna/

Nie zapominajmy o tym, że liczy się nawet zamieszkiwany region. Warto sprawdzić odpowiedni kąt dla naszej miejscowości i na jego podstawie przestawić nachylenia konwertera przy pomocy kątomierza. Jeśli konwerter ma zaznaczoną skalę, kątomierz może okazać się zbędny.

Skierowanie anteny ku górze jest prostsze. U podstawy anteny znajduje się skala, która pomoże nam dostosować idealne ustawienie anteny satelitarnej. Nie zapominajmy o odchyleniu masztu.

Na koniec ustalamy kierunek anteny. Oblicza się go od strony południowej, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Następnie podpinamy przewody do konwertera i odbiornika. Trochę inaczej ustawia się antenę Hotbird i Astrę. Zwróćmy więc uwagę na rodzaj.

Jak ustawić antenę satelitarną

Ustawienie anteny nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Należy jednak zrobić to uważnie i ostrożnie, gdyż nieprecyzyjne ustawienie całkowicie zniszczy obraz. Parametry, które nas obowiązują, są na szczęście ściśle określone i wystarczy się ich trzymać (na przykład, gdy wybieramy kąt anteny satelitarnej).

Na koniec zostaje nam oczywiście konfiguracja dekodera. Robimy to wedle instrukcji obsługi. Podłączamy dekoder do telewizora. Jeśli sygnał wykryty przez telewizor będzie zbyt słaby, konieczne będą poprawki. Do tego pomocna będzie druga osoba, która podejmie się kontroli obrazu na ekranie, gdy my będziemy zmieniać położenie anteny. Pamiętajmy, by robić to powoli i delikatnie, abyśmy dokładnie zauważyli moment wzrastania sygnału. Skupmy się głównie na jakości sygnału, bo oznacza ona lepszy odbiór wszystkich programów – to najważniejszy parametr.

One Comment on “Jak prawidłowo ustawić antenę satelitarną? (naziemna.info)”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *