Premiery dwóch polskich produkcji własnych true crime w CBS Reality

Kanał CBS Reality, joint venture AMC Networks International UK i ViacomCBS Networks International, zapowiada premiery dwóch polskich produkcji własnych – serii dokumentalnej „Kryminalne śledztwa PRL” oraz 2. sezonu serii „Kryminalne akta inspektor Biskupskiej”. Obie produkcje pojawią się na antenie CBS Reality w drugiej połowie 2021 roku.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału CBS Reality

Produkcje własne są ważną częścią strategii rozwoju CBS Reality, więc w tym roku kontynuujemy rozszerzanie naszego portfolio o kolejne tytuły. W „Kryminalnych śledztwach PRL” przenosimy się w przeszłość do ciekawego okresu, który staje się obiektem fascynacji w popkulturze. To jednak nie tylko okres absurdów, ale i ponurej rzeczywistości – badamy więc, jak te realia wpływały na pracę ówczesnych śledczych. Niezwykła osobowość Grażyny Biskupskiej i jej specjalistyczna wiedza odegrały kluczową rolę w przedłużeniu „Kryminalnych akt inspektor Biskupskiej” o kolejny sezon. Bardzo cieszymy się, że możemy ją ponownie powitać na naszym kanale – mówi Jolanta Kasparek, producentka wykonawcza CBS Reality i dyrektorka programowa CBS Europa.

„Kryminalne śledztwa PRL” prezentują pełen niuansów wgląd w nadzwyczajne wyzwania, przed którymi stawali śledczy Milicji Obywatelskiej w czasach zdominowanych przez cenzurę, korupcję i nepotyzm, w obliczu ogromnej presji politycznej i społecznej niechęci. Funkcjonariuszom udawało się rozwiązywać najbardziej skomplikowane śledztwa w sprawach morderstw, mimo iż pracowali przy bardzo ograniczonych narzędziach, opierając się często jedynie na podstawowych technikach kryminalistycznych.

Klimatyczne przedstawienie epoki komunizmu to jeden z atutów tej pięcioodcinkowej produkcji. Ważnym elementem są archiwalne materiały filmowe oraz wywiady z ekspertami i byłymi milicjantami, którzy pracowali nad analizowanymi sprawami. Wśród ekspertów są Jan Gołębiowski, czołowy polski profiler, Przemysław Semczuk, dziennikarz zajmujący się historią PRL, kryminalistyk Joanna Stojer-Polańska, autor kryminałów Michał Larek oraz Marcin Myszka, twórca najpopularniejszego podcastu kryminalnego w Polsce. To kolejna produkcja CBS Reality, w której Gołębiowski i Myszka ponownie dzielą się swoją wiedzą i opowiadają o zbrodniach.

Producentem „Kryminalnych śledztw PRL” jest Blueberry Media Olga Siama.

Grażyna Biskupska, najsłynniejsza i najbardziej szanowana policjantka w kraju, wraca w roli gospodyni „Kryminalnych akt inspektor Biskupskiej”. Przed przejściem na emeryturę w 2011 roku po 21-letniej służbie, Biskupska nadzorowała największe śledztwa policyjne w Warszawie. W serialu prowadzi widza przez starannie wyselekcjonowane sprawy, które wstrząsnęły całym krajem. Rozmawia z byłymi współpracownikami i odwiedza miejsca zbrodni, a także wnosi własną wiedzę do omawianych śledztw. Seria powraca do CBS Reality z pięcioma nowymi odcinkami po udanym 1. sezonie, którego premiera odbyła się jesienią 2020 roku.

Serial „Kryminalne akta inspektor Biskupskiej” została wyprodukowana przez ATM Grupa.

Poprzednie polskie produkcje CBS Reality to „Zawód: profiler” z Janem Gołębiowskim w roli prowadzącego oraz „DNA polskich zbrodni” z Joanną Opiat-Bojarską oraz Marcinem Myszką. W 2020 premierę miał pierwszy sezon „Kryminalnych akt inspektor Biskupskiej“ oraz uznany przez krytyków dwuczęściowy dokument „Dzieci siostry Bernadetty“.

Źródło: CBS Reality

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *