Program „Lata 80. – Hity dekady” w National Geographic

Ray-bany, pierwszy komputer od Apple, telefon komórkowy, który nie mieścił się w kieszeni i dresy Adidasa z trzema paskami – to tylko niektóre z hitów lat 80. Odkrycia tej epoki nie tylko stały się popkulturowymi symbolami, ale i dały początek wielu dzisiejszym trendom w modzie czy technologii. Zobacz galerię zdjęć pochodzących z serii „Lata 80. – Hity dekady” i udaj się w sentymentalną podróż w czasie. Premiera programu już 16 stycznia, o godz. 12.00 w National Geographic.

Sprawdź godziny emisji audycji „Lata 80. – Hity dekady” w PROGRAMIE TV

Kiedy w 1986 r. na ekrany amerykańskich kin wchodził kultowy dziś „Top Gun”, w Polsce świętowaliśmy pierwsze w historii losowanie Super Lotka. Komunistyczna kurtyna grubą kreską oddzielała blok państw Europy Wschodniej od zachodniej kultury wielkich ambicji, koloru, przepychu i nadziei na lepsze jutro. Choć wynalazki takie, jak komputer, konsola do gier czy telefon komórkowy przypłynęły do nas zza oceanu prawie dekadę później, to właśnie w latach 80. rodziła się kultura popularna, jaką znamy dzisiaj.

Pochodzące z tego okresu zdjęcia i materiały wideo, przedstawiające ważne wydarzenia, gadżety, reklamy, modowe trendy czy topowe zabawki stały się inspiracją dla National Geographic do stworzenia wyjątkowego rankingu najbardziej kultowych momentów. Tak powstała premierowa seria „Lata 80. – Hity dekady”, w której eksperci, tacy jak Steve Wozniak czy Brian Jay Jones, wspólnie z gośćmi programu (m.in. Ridley Scott, Tony Hawk, Meat Loaf), wspominają epokowe odkrycia, ikony i symbole, jakie ukierunkowały dalszy rozwój trendów i wpłynęły na obecny kształt popkultury.

Sprawdź ofertę kanału National Geographic w PROGRAMIE TV

Co uplasowało się na pierwszym miejscu tego wyjątkowego rankingu? Raczkujący wtedy kanał muzyczny MTV, a może Macintosh – pierwszy komputer od Apple? Leginsy z kolorowego, połyskującego spandexu, czy tenisówki marki Vans z podeszwą typu „wafel”?

Źródło: The Walt Disney Company

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *