„Proszę Państwa, będzie wojna” w Studiu Teatralnym Dwójki

Spektakl „Proszę Państwa, będzie wojna!” wyreżyserowany przez Monikę Strzępkę wg scenariusza Pawła Demirskiego, już dzień po premierze, 29 marca 2015 roku zobaczą widzowie TVP2 HD w ramach Studia Teatralnego Dwójki.

Mówiąc o projekcie, autorzy odnoszą się do wydarzeń, które dzieją się aktualnie, tuż obok nas: „Łatwo zgubić orientację, gdy fascynujący teatr wojny od nudnego pokoju dzieli kilkaset kilometrów, za to chwila, z jaką dociera do nas, bezpiecznych w swoich kapciach, informacja o śmierci zadanej daleko stąd, trwa krócej niż wyjście do kuchni po herbatę”.

Strzępka i Demirski podkreślają, że przedsięwzięcie zatytułowane „Proszę Państwa, będzie wojna” to koncert na koniec czasu, który znamy. Inspiracją były berlińskie wydarzenia z 1945 roku, tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Totalny strach i totalna dekadencja. Bal wśród ruin.

Opera Berlińska mimo nakazu zaciemnienia, zapaliła światła, grano Wagnera. Przy wyjściu czekały na gości kosze z cyjankiem. Dudniła muzyka, oddawano się hedonistycznej rozpuście.

Na scenie wrocławskiego Teatru Polskiego zasiądzie odświętnie ubrana orkiestra. Dziecięcy chór niewiniątek założy mundury. W spektaklu wykonane zostaną m.in. takie utwory, jak: „Warszawo ma”, „Siekiera motyka”, „Nim wstanie dzień”, „Biały krzyż”, „Chłopcy idą na wojnę”, „My ze spalonych wsi”…

„Proszę Państwa, będzie wojna”

Emisja: niedziela, 29 marca, godzina 22:55

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *