Przygodowe ferie i klasyka kina w lutym w Kino Polska

W ferie przygody można znaleźć codziennie w Kino Polska. Staś i Nel będą więc przemierzać Afrykę w klasycznej wersji „W pustyni i w puszczy” (część 1.: środa, 17 lutego, godzina 10:40; część 2.: czwartek, 18 lutego, godzina 11:05), Henryk Gołębiewski i Filip Łobodziński chuliganić w „Stawiam na Tolka Banana” (niedziela, około godziny 10:00; poniedziałek-piątek, 15-19 lutego, około godziny 10:00 i 14:30) (podobnie zresztą jak znani skądinąd bliźniacy Lech i Jarosław Kaczyńscy w „O dwóch takich, co ukradli księżyc” (piątek, 12 lutego, godzina 16:45)), a panna Ewa – oczywiście szaleć w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego (poniedziałek, 16 lutego, godzina 16:05). Nie zabraknie także odgrywanych na podwórkach przez kolejne pokolenia wojennych przygód Hansa Klossa (poniedziałek-czwartek, 1-4 lutego, około godziny 10:30) oraz Janka Kosa z resztą załogi „Rudego” 102 (poniedziałek-sobota, 1-6 lutego, około godziny 14:50).

W Kino Polska nigdy nie zabraknie też jednak arcydzieł polskiej kinematografii. W lutym będą to: „Faraon” (sobota, 6 lutego, godzina 10:40) Jerzego Kawalerowicza z debiutem Jerzego Zelnika, „Krzyżacy” (niedziela, 7 lutego, godzina 15:55), „Chłopi” (piątek, 26 lutego, godzina 10:30), „Noce i dnie” (czwartek, 18 lutego, godzina 15:30). Będzie można także sprawdzić, jak przetrwał próbę czasu najgłośniejszy chyba film lat 90.: „Psy” (piątek, 5 lutego, godzina 22:40) Władysława Pasikowskiego, emitowane po cyfrowej rekonstrukcji.

26 lutego, dokładnie w rocznicę odbicia Jana Bytnara „Rudego” przez kolegów z Szarych Szeregów, Kino Polska wyemituje „Akcję pod Arsenałem” (piątek, 26 lutego, godzina 20:00). Film, wyreżyserowany przez dokumentalistę Jana Łomnickiego, niezwykle skrupulatnie odtwarza przygotowania i przebieg akcji – dość powiedzieć, że konsultantem był Stanisław Broniewski „Orsza”, w 1943 dowódca „Rudego”, „Zośki” i „Alka”. Reżyser ciekawie rysuje też jednak psychologiczne portrety młodych żołnierzy podziemia.

Interesującą pozycję będzie można zobaczyć w ramach cyklu „Sto lat miłości”. Lutowa premiera to „Robert i Bertrand” (poniedziałek, 29 lutego, godzina 16:50), kryminalna komedia z 1938 roku, w której główne role zagrał duet: Eugeniusz Bodo i Adolf Dymsza. Panowie śpiewają piosenki Henryka Warsa, przede wszystkim jednak zakochują się w pięknej Irenie Grossównie i próbują zawrócić ją z przestępczej drogi, sami przy tym popadając w konflikty z prawem. Ciekawostką jest to, że zaginęła niemal połowa taśmy – to, co pozostało, udało się jednak złożyć w spójną historię.

Źródło: Kino Polska TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *