Publiczny nadawca radiowy rusza z emisją stacji Polskie Radio Chopin

11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, rozpocznie nadawanie Polskie Radio Chopin – unikatowe, autorskie i misyjne przedsięwzięcie Polskiego Radia.

Nowa stacja, nazwana imieniem genialnego polskiego kompozytora, jest nowym przedsięwzięciem Polskiego Radia, którego najsilniejszymi walorami są: autorski charakter, unikatowość w skali międzynarodowej oraz pełna misyjność – mówi Prezes Zarządu Polskiego Radia Jacek Sobala. – Polskie Radio Chopin, choć jego główne zadania to edukacja muzyczna i kulturowa naszego społeczeństwa, nie będzie przemawiało do słuchaczy ex cathedra, nie będzie akademickie. Zależy nam na tym, by rozmawiało ze słuchaczami w sposób komunikatywny, atrakcyjny zarówno dla koneserów, jak i dla osób mniej muzycznie przygotowanych.

24-godzinne Polskie Radio Chopin dostępne będzie w cyfrowym nadawaniu naziemnym w technologii DAB+ oraz w Internecie pod adresem chopin.polskieradio.pl. Użytkownicy urządzeń mobilnych znajdą je również w aplikacji Polskiego Radia. Twórcy Polskiego Radia Chopin podkreślają, że ich celem jest zapewnienie satysfakcjonującej jakości sygnału, zarówno w nadawaniu naziemnym, jak i w Internecie.

Polskie Radio Chopin nie będzie nową odsłoną czy reaktywacją cyfrowej stacji, która nadawała w 2015 roku podczas XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W eterze pojawi się nowoczesne kompendium wiedzy o życiu i twórczości Fryderyka Chopina.

Chopin będzie punktem wyjścia do rozważań o muzyce polskiej i europejskiej. Jego twórczość zajmie na antenie miejsce dominujące, ale zaistnieją też polscy kompozytorzy mniej znani – z kręgu muzyki dawnej, barokowej, klasycznej, wreszcie, niesłusznie dziś zapomniani, jego rówieśnicy. Dodatkowo Chopin pojawi się w bogatym kontekście muzyki europejskiej. Większość czasu antenowego wypełni muzyka polska, ale nie tylko.

Ambicją Polskiego Radia Chopin jest bowiem pokazanie, w jaki sposób genialny kompozytor wpłynął na polską i europejską myśl muzyczną XIX i XX wieku, a także na współczesną popkulturę oraz jazz. Wszak Chopin nie przestaje inspirować słynnych jazzmanów, w Polsce – Makowicza, Jagodzińskiego, Możdżera czy Maseckiego. O tym też nie zapomnimy…

Główne miejsce w Polskim Radiu Chopin zajmie oczywiście twórczość jego patrona. Przypomniane zostaną przesłuchania Konkursów Chopinowskich (rejestrowane od 1955 roku), dzięki którym słuchacze zapoznają się ze zróżnicowanymi tradycjami, szkołami pianistycznymi i stylami interpretacji. Antenę wypełnią także audycje dziennikarzy Polskiego Radia oraz prezentacje bogatych zbiorów płytowych i fragmentów audycji Jana Webera. Program zasilą także nagrania koncertów zarejestrowanych podczas festiwali organizowanych lub współorganizowanych przez Dwójkę, takich jak Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Pojawi się również cykl „Polacy w Konkursach Chopinowskich” autorstwa Stanisława Dybowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich chopinologów.

Ponadto wśród gospodarzy audycji Polskiego Radia Chopin znajdą się: Róża Światczyńska („Chopin osobisty”), Jacek Hawryluk („Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki”), Magdalena Łoś, Klaudia Baranowska i Andrzej Sułek („Romantyczne brzmienie. Chopin i muzyka romantyczna wykonywana na instrumentach historycznych”), Przemysław Psikuta („Duża czarna” i „Chopin z Archiwów Jana Webera”), Adam Rozlach („Koncert Chopinowski Adama Rozlacha”), Anna Skulska i Beata Stylińska („Laureaci nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na Konkursach Chopinowskich”), Ewa Szczecińska, Krzysztof Dziuba, Grzegorz Dąbrowski, Maciej Gołębiowski oraz Andrzej Zieliński („Na jazzowo”).

Nowe radio będzie „rozmawiało” ze słuchaczami w sposób atrakcyjny i komunikatywny, trafiający zarówno do wytrawnych melomanów, jak i odbiorców, którzy – bez względu na wykształcenie – poszukują bliskiego kontaktu z muzyką. Polskie Radio Chopin, choć tworzone z misją edukacyjną, nie będzie akademickie czy niszowe.

Akademicki nie będzie też Portal Chopinowski. To nowoczesne w formie i treści kompendium wiedzy o kompozytorze, stworzone przez dziennikarzy Polskiego Radia. Pod adresem chopin.polskieradio.pl można będzie zapoznać się z ramówką i opisami audycji Radia Chopin. Na stronie internetowej dziennikarze będą publikować aktualności związane z muzyką poważną i tematyką chopinowską, wydarzeniami, konkursami oraz nowościami wydawniczymi.

Opierając się na ogromnych zasobach Archiwum Polskiego Radia, Portal udostępnia dźwiękową biografię polskiego kompozytora oraz zaprezentuje to, co o Chopinie mówią najwybitniejsi muzycy i eksperci z Polski i ze świata. Dzięki unikatowym nagraniom Portal śledzi też historię Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina od pierwszej edycji w 1927 roku. Oddaje głos jego uczestnikom, laureatom, jurorom i dziennikarzom muzycznym Polskiego Radia.

„Dlaczego Chopin?” – to pytanie Portal będzie zadawać wybitnym ludziom muzyki i kultury. Jako pierwsze zostaną opublikowane kwestionariusze Jerzego Maksymiuka, Krzysztofa Herdzina, Agaty Szymczewskiej, Łukasza Kuropaczewskiego, Karola Kozłowskiego i Jana Jakuba Bokuna.

Portal pokaże Chopina nie tylko jako wybitnego kompozytora i wirtuoza, lecz także jako markę popkultury oraz światowy fenomen. Najważniejsze miejsca związane z jego życiem zaprezentuje na interaktywnej mapie Polski i Europy. Szczegóły biografii kompozytora zamieści w kalendarium, które obejmuje również najistotniejsze wydarzenia w historii muzyki poważnej. Na stronie odnajdą Państwo również galerię z fotografiami rękopisów Chopina, jego portretami i pamiątkami po nim.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *