Radiowa Dwójka świętuję 90. urodziny wybitnej pianistki Lidii Grychtołówny

Trudno byłoby wymienić wszystkie sale, w których występowała, czy orkiestry, z którymi koncertowała – w bardzo różnorodnym repertuarze. Jednak najważniejsze miejsce zawsze zajmowała w nim muzyka Fryderyka Chopina. 18 lipca profesor Lidia Grychtołówna – wybitna pianistka okresu powojennego – kończy 90 lat. Z tej okazji radiowa Dwójka zaprasza już w poniedziałek 16 lipca do wysłuchania specjalnej, dedykowanej jej audycji z cyklu „Zapiski ze współczesności”.

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła u Wandy Chmielowskiej mając 6 lat. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu Wandy Chmielowskiej, uzyskując dyplom z najwyższym odznaczeniem. Jej nauczycielami byli m.in. Karol Szafranek, Zbigniew Drzewiecki i Artur Benedetti Michelangeli. Debiutowała w 1953 w Katowicach z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego. Koncertowała na całym świecie. Jest laureatką czterech międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Składając Szanownej Jubilatce życzenia wszelkiej pomyślności proponujemy wysłuchanie jej gawęd w cyklu „Zapisków ze współczesności”, w których artystka opowiada o swojej rodzinie, mistrzach, konkursach, podróżach, a także spotkaniach z ciekawymi ludźmi – zapowiada Anna Skulska audycję poświęconą laureatce VII nagrody na V Konkursie Chopinowskim w 1955 roku.

Początek w poniedziałek 16 lipca o godz. 12.45.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *