Radiowa Dwójka zaprasza na transmisje z Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

Za nami koncert inauguracyjny, a przed nami kilkadziesiąt godzin przesłuchań konkursowych z każdego z etapów – aż do wielkiego finału. Poza tym komentarze, rozmowy z artystami i jurorami. Program 2 Polskiego Radia, współorganizator I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych zaprasza na transmisje z wydarzenia.

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Polskim Radiem i Telewizją Polską zorganizowały wydarzenie o wyjątkowym charakterze – I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Przedsięwzięcie zainaugurowane zostało 2 września w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego światowym prawykonaniem „A la recherche de la symphonie perdue” Pawła Szymańskiego, a wśród wykonawców zaprezentowali się Kevin Kenner oraz Szymon Nehring.

Przesłuchania konkursowe rozpoczynają się we wtorek 4 września. Wezmą w nich udział pianiści z całego świata – w wieku od 18 do 35 lat. Harmonogram Konkursu przewiduje trzy etapy: pierwszy i drugi to recitale solowe, których repertuar – oprócz dzieł Chopina – będzie obejmował wybrane utwory Jana Sebastiana Bacha, a także polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX wieku. W trzecim etapie sześciu finalistów wykona wybrane przez siebie utwory Chopina z orkiestrą, a towarzyszyć im będzie doskonale znana polskiej publiczności legendarna Orkiestra XVIII Wieku.

Uczestnicy mają do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji NIFC (Erard z 1838, 1849 i 1858, Pleyel z 1846 i 1854, oraz Broadwood z 1843), oryginały i kopie instrumentów z epoki, sprowadzone przez restauratorów i kolekcjonerów europejskich. Dla laureatów przewidziane są – poza nagrodami pieniężnymi – propozycje prestiżowych koncertów z Orkiestrą XVIII Wieku oraz projekty fonograficzne.

Program 2 Polskiego Radia zaplanował transmisje wszystkich etapów konkursu. Można ich będzie posłuchać w dniach od 4 do 6 września oraz od 8 do 11 września (godz. 18.00-1.00). Finał wydarzenia odbędzie się 12 września (godz. 18.00-22.00) i 13 września (godz. 18.00-23.00), a uroczysty koncert laureatów na antenie radiowej Dwójki 14 września (godz. 19.00-22.30).

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *