Radiowa Jedynka na XXIII Festynie Archeologicznym

W sobotę 23 września w ramach audycji „Jedyne Takie Miejsce” Roman Czejarek odwiedzi mekkę polskiej archeologii – Biskupin. W specjalnej relacji opowie o trwającym tam od 16 do 24 września XXIII Festynie Archeologicznym – w tym roku pod hasłem „Bogowie wojny”.

W sobotniej audycji, na żywo z Biskupina, od godz. 9.00 do 12.00 Roman Czejarek spotka się dowódcą Legionu Rzymskiego Rapax, gladiatorami i wojownikami z Dacji. Słuchacze będą mieli okazję poznać historię oręża, dawnych metod leczenia oraz samego Biskupina – jak zmieniał się przez ostatnie lata i dlaczego jest tak ważny dla miłośników archeologii?

Festyn Archeologiczny jest organizowany przez Muzeum Archeologiczne w Biskupinie oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Głównymi bohaterami tegorocznego wydarzenia są wojownicy i ich opiekuńcze bóstwa. Podczas imprezy zostaną zaprezentowane zwyczaje związane z bitwami, sposoby walki oraz dawne uzbrojenie. Na zwiedzających czeka mnóstwo atrakcji, m.in. pokazy i przedstawienia teatralne oraz inscenizacje bitew. Wśród wojowników będzie można zobaczyć gladiatorów, drużyny piastowskie, madziarskie czy wikińskie. Festyn jest jednym z największych wydarzeń kulturalnych w Europie Środkowej, a jego hasłem przewodnim jest zdanie: „weź zabytek do ręki, stwórz jego kopię i poczuj historię”.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *