Radiowa Trójka gra rekordową ilość polskiej muzyki

W pierwszym tygodniu maja Program 3 Polskiego Radia wyemitował (w godz. 5.00-24.00) ponad 56 proc. polskiej muzyki – to prawie dwa razy tyle, ile wymaga od nadawców Ustawa o radiofonii i telewizji. Utwory rodzimych wykonawców zdominowały również tegoroczne notowania kultowej „Listy Przebojów Trójki” – ostatnie zestawienie (z 4 maja) otworzyło 7 polskich piosenek, a w pierwszej dwudziestce znalazło się iż aż 14.

Zgodnie z obowiązującą Ustawą o radiofonii i telewizji stacje radiowe powinny zarezerwować 33 procent czasu antenowego na granie polskich piosenek. Od stycznia 2014 roku 60 procent z nich musi zostać wyemitowana w ciągu dnia, czyli w godz. 5.00-24.00. KRRiT sprawdza to na podstawie miesięcznych raportów od nadawców – weryfikowanych podczas monitoringów – zawierających dane dotyczące ilości godzin emitowania muzyki z wyszczególnieniem utworów polskojęzycznych. Takich piosenek Trójka wyemitowała w paśmie dziennym (5.00-24.00) – w dniach od 1 do 7 maja – aż 56,25 proc.

Ten wynik to nie tylko efekt przestrzegania ustawy, do czego jesteśmy zobowiązani. To przede wszystkim bliski związek Programu 3 Polskiego Radia z promocją polskiej muzyki – mówi Piotr Metz, kierownik muzyczny stacji z ul. Myśliwieckiej. – Wszystko, co nowe i wartościowe, najczęściej po raz pierwszy pojawia się w Trójce. Wielu popularnych artystów uważa się za „trójkowych” – zresztą takie określenie funkcjonuje w tzw. branży, niezmiennie oznaczając wysoki poziom artystyczny. To właśnie polskiej twórczości muzycznej poświęcamy na antenie najwięcej uwagi – we wszystkich obszarach, np. organizując w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej na cotygodniowe, transmitowane na antenie koncerty, ogłaszając Polski Top Wszech Czasów czy udostępniając antenę na autorskie audycje znanym i cenionym rodzimym artystom – Krzysztofowi Zalewskiemu, Monice Brodce, Wojciechowi i Bartoszowi „Fiszowi” Waglewskim, Gabie Kulce czy Julii Pietrusze. Nie wspominając o nieograniczonych czasem wywiadach z rodzimymi wykonawcami – tworzącymi we wszystkich muzycznych kolorach – od elektroniki po piosenkę poetycką – dodaje Piotr Metz.

Na tak skonstruowaną ofertę muzyczną, w której ponad 50 proc. piosenek stanowi rodzimy repertuar, żywo reagują słuchacze Trójki. Najlepszym tego dowodem jest zdominowanie „Listy Przebojów Programu 3” przez piosenki polskich artystów. W najnowszym zestawieniu firmowej audycji muzycznej Trójki znalazło się aż 31 polskich piosenek (na 50 notowanych), w tym 14 w pierwszej dwudziestce i wszystkie na miejscach od 1 do 7.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *