Radiowa Trójka wspomina Niemena. W programie koncert Krzysztofa Zalewskiego

Gdyby żył, 16 lutego obchodziłby 80. urodziny. By przypomnieć niezwykły dorobek artystyczny Czesława Niemena radiowa Trójka zaplanowała na najbliższy weekend szereg audycji upamiętniających tego wybitnego kompozytora, muzyka i wokalistę. Zwieńczeniem weekendu wspomnieniowego będzie koncert Krzysztofa Zalewskiego z repertuarem złożonym z piosenek autora piosenki „Dziwny jest ten świat”.

W sobotę 16 lutego Program 3 Polskiego Radia przez cały dzień będzie prezentował piosenki artysty. Ponadto o godz. 10.00 „Niemen o sobie” – specjalna audycja muzyczna z fragmentami wywiadów z Czesławem Niemenem dla Polskiego Radia (słowo wprowadzenia: Piotr Metz i Mariusz Cieślik). Muzyczne i nie tylko wspomnienia pojawią się również w: „Markomanii” (godz. 11.00-13.00), „Radiowym Domu Kultury” (13.00-15.00), „Myśliwiecka 3/5/7” (17.00-19.00) i „Lista osobista” (19.00-21.00).

Z kolei w niedzielę 17 lutego w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej wystąpi Krzysztof Zalewski z zespołem. Jeden z najmocniejszych rockowych głosów na polskiej scenie muzycznej, utalentowany, pracowity i oddany muzyce kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista zaprezentuje w radiowej Trójce repertuar z bestsellerowej płyty „Zalewski śpiewa Niemena”.

Wydany na płycie w ubiegłym roku projekt „Zalewski śpiewa Niemena” powstał w ramach Motywu Niemen, który po raz pierwszy został zaprezentowany publiczności podczas Festiwalu Jarocin 2017. Znane piosenki Czesława Niemena zostały zaprezentowane w nowych aranżacjach Jurka Zagórskiego i Krzysztofa Zalewskiego. Zalewski podszedł do zadania z szacunkiem, ale nie na kolanach. Nie wywrócił utworów do góry nogami, nie wymyślał interpretacji na siłę odmiennych od oryginałów – raczej ujednolicił repertuar pochodzący z różnych okresów twórczych Niemena, po czym włożył w to wszystkie swoje umiejętności i całą energię. W nowej odsłonie – zarówno na płycie, jak i na koncertach możemy usłyszeć takie utwory, jak: „Dziwny jest ten świat”, „Jednego serca”, jak i te jeszcze nieodkryte – „Doloniedola” czy „Pielgrzym”. W tym projekcie Krzysztofa Zalewskiego wokalnie wspierają Natalia i Paulina Przybysz.

Transmisja na antenie Trójki w niedzielę 17 lutego od godz. 19.05.

Po koncercie – w godz. 20.00-21.00 – specjalne wydanie audycji „Kwestia Kultury”. Gośćmi Mariusza Cieślika będą: Krzysztof Zalewski, Michał Urbaniak, Tomasz Jasiewicz i Piotr Metz – szef muzyczny radiowej Trójki.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *