20-lecie Royal String Quartet. Transmisja koncertu w radiowej Dwójce

Radiowa Dwójka zaprasza w sobotę 16 lutego do Studia Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na koncert w wykonaniu Royal String Quartet w składzie: Izabella Szałaj-Zimak (I skrzypce), Elwira Przybyłowska (II skrzypce), Paweł Czarny (altówka), Michał Pepol (wiolonczela). W programie kompozycje Szostakowicza, Bacewicz i Dvořáka. Transmisja od godz. 19.00.

Powstały pod koniec 1998 roku Royal String Quartet to dziś marka rozpoznawalna na całym świecie. Grają wspólnie ponad 20 lat, mają w swym dorobku 17 płyt docenionych przez międzynarodową krytykę, nagrodzonych dwoma Fryderykami i sześcioma nominacjami do tej nagrody. Zagrali koncerty na wszystkich kontynentach i mają swoją wierną publiczność. Cały czas nagrywają i koncertują. I tak od dwóch dekad…

Czy kwartet smyczkowy, któremu „stuknęło” 20 lat, to zespół zasługujący przede wszystkim na miano szacownego jubilata, okolicznościowe powinszowania, namaszczone podsumowania i przegląd osiągnięć? Z pewnością tak, ale nie wyłącznie. W przypadku Royal String Quartet solidnie przedstawiona, długa lista ich nagród i sukcesów o skali międzynarodowej pozostawiłaby nas w poczuciu dobrze odrobionej lekcji. Ale nie na tym polega fenomen tego zespołu. Royalsi nigdy nie stawiają kropki. Ich artystyczna biografia jest otwarta, tak jak oni sami są otwarci i głodni nowych wyzwań, wciąż młodzieńczo ciekawi nowej muzyki. Nowej, czyli tej, której dotąd nie grali, ale i tej, która powstaje tu i teraz, i rozwija się wraz z nimi. Młodzi dwudziestoletni – komplementuje zespól Andrzej Sułek, kierownik redakcji muzycznej radiowej Dwójki.

Program: Dymitr Szostakowicz – VII Kwartet smyczkowy fis-moll op. 108, Grażyna Bacewicz – IV Kwartet smyczkowy, Antonín Dvořák – Kwartet smyczkowy F-dur op. 96 Amerykański; wyk. Royal String Quartet w składzie: Izabella Szałaj-Zimak (I skrzypce), Elwira Przybyłowska (II skrzypce), Paweł Czarny (altówka), Michał Pepol (wiolonczela).

Transmisja na antenie radiowej Trójki w sobotę 16 lutego w audycji „Filharmonia Dwójki” w godz. 19.00-22.00. Prowadzenie – Marcin Majchrowski. W przerwie rozmowa Anny Sykulskiej z muzykami Royal String Quartet.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *