Randy Brecker i Włodek Pawlik Quartet w Studiu Polskiego Radia

Agencja Muzyczna Polskiego Radia zaprasza do Studia Koncertowego im. W. Lutosławskiego na niezwykłe wydarzenie muzyczne, w którym wezmą udział laureaci nagrody Grammy – Randy Brecker i Włodek Pawlik Quartet. Podczas koncertu 5 grudnia 2016 roku o godzinie 19:00 zaprezentowany zostanie m.in. materiał z płyty „Night in Calisia”, za którą artyści otrzymali tę uznaną na całym świecie nagrodę muzyczną.

Włodek Pawlik tak napisał o swojej muzycznej przyjaźni z Randym Breckerem: – Randy Brecker i Jego brat Michael byli w latach mojej młodości jednymi z największych objawień na muzycznej mapie świata (słynny zespół „Brecker Brothers” – prekursor stylu „Fusion”). To właśnie ich muzyka i takich jazz-rockowych zespołów jak „Weather Report”, Chick Corea czy Miles Davis z przełomu lat 70/80-tych wprowadziły mnie w świat jazzu, który kojarzy mi się z kosmiczną dynamiką szalonych rytmów, wprzęgniętą w wyrafinowane koncepcje kompozytorskie, wsparte genialnymi umiejętnościami improwizatorskimi tych niesamowitych muzyków. Współpracując w latach 90-tych z amerykańskim zespołem Western Jazz Quartet nadarzyła się okazja zagrać w 1995 roku trasę po Polsce z Randym Breckerem. Namacalnym efektem tej muzycznej przygody było nagranie w Studio Radiowym Polskiego Radia w Warszawie muzyki, która ukazała się na CD pod tytułem Włodek Pawlik Quintet feat. Randy Brecker „Turtles”. Płyta uzyskała znakomite recenzje w USA, a magazyn jazzowy „Down Beat” dał jej 4 gwiazdki. Od tego czasu upłynęło 10 lat i ponownie doszło między nami do muzycznego spotkania, którego efektem było nagranie CD „Jazz Suite Tykocin”, która w 2008 roku ukazała się w USA pod tytułem „Nostalgic Journey”. I znowu mieliśmy wielką satysfakcję, gdy amerykańscy recenzenci muzyczni wymieniali tę płytę wśród najważniejszych dokonań jazzowych w tamtym czasie, a tamtejsze rozgłośnie jazzowe włączyły muzykę z tego krążka na swoje playlisty. Następnym naszym wspólnym dokonaniem było nagranie „Night in Calisia”. To w dużej mierze Randy jest tą osobą, która uczyniła sen o nagrodzie Grammy dla polskiego jazzu historycznym faktem… Thank you Randy!

Randy Brecker – trębacz i kompozytor od ponad czterech dekad wpływający na kształt jazzu, rhythm & bluesa i rocka. Dźwięk jego trąbki i flugelhornu obecny jest na setkach płyt artystów różnych gatunków muzycznych, od Jamesa Taylora, Bruce’a Springsteena i Parliament/Funkadelic, do Franka Sinatry, Steely Dana, Jaco Pastoriusa i Franka Zappy. W 2013 roku ukazała się nakładem Summit Records nagrana w 2011 roku w Polsce płyta „Night in Calisia” z muzyką Włodka Pawlika z udziałem Włodek Pawlik Trio, Orkiestry Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka. Album uzyskał Grammy w kategorii Best Large Jazz Ensemble w styczniu 2014 roku.

Włodek Pawlik – pianista i kompozytor, laureat nagrody Grammy 2014 za płytę „Night in Calisia”. Jest to pierwsza i jedyna w historii nagroda Grammy dla polskiego jazzu. Absolwent klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ukończył też studia na wydziale jazzowym Hochschule für Musik w Hamburgu. W 2007 roku artysta uzyskał doktorat na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji. W jego dorobku znajduje 30 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej, kompozycji orkiestrowych, muzyka do baletu, opery, utwory wokalne. Cechą charakterystyczną twórczości Pawlika jest wyjątkowa łatwość i naturalność, z jaką porusza się w swojej twórczości, posługując się różnorodnymi technikami w komponowaniu muzyki. Jest bez wątpienia mistrzem muzycznego collage’u.

Randy Brecker i Włodek Pawlik Quartet – 5 grudnia (poniedziałek), godzina 19:00, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (ul. Modzelewskiego 59).

Bilety do nabycia na stronie sklep.polskieradio.pl.

Organizatorami koncertu są: Agencja Muzyczna Polskiego Radia i Agencja Koncertowa Pawlik Relations.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *