„Ravensbrück. Miasto Kobiet” – Premiera w Teatrze Telewizji

W poniedziałek, 22 marca o godz. 21.00 TVP1 zaprasza na monodram w wykonaniu Barbary Prokopowicz, oparty na wspomnieniach Wandy Półtawskiej „I boję się snów”. Akcja spektaklu skupia się na obozowej codzienności więźniarek, ofiar pseudomedycznych eksperymentów prowadzonych przez Niemców w obozie Ravensbrück. To opowieść o sile kobiet, które w nieludzkim otoczeniu potrafiły zachować godność, dzięki wzajemnej solidarności bez względu na narodowość.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału TVP1

W premierowym spektaklu Teatru Telewizji „Ravensbrück. Miasto kobiet” była więźniarka opowiada o życiu w obozie. Jej narracja przeplata się z nagranymi wspomnieniami. Bohaterka w tych dwóch odsłonach, realnej i filmowej beznamiętnie relacjonuje kolejne epizody gehenny, przywołując konkretne osoby i sytuacje, historie kobiet, które straciły życie i tych, które przeżyły, stając się kalekami.

Sztuka opowiada o zbrodniach, ale też o sposobach przetrwania, o nazistach starających się unicestwić wszelkie ślady okrutnych eksperymentów. Finałowe sceny, już po wyzwoleniu obozu, przedstawiają jeszcze inny wymiar ludzkiej podłości, kiedy żołnierze Armii Radzieckiej, zamiast pomóc kobietom opuszczającym Ravensbrück, dopełniają wojenną traumę.

Realizacja telewizyjna spektaklu „Ravensbrück. Miasto kobiet” z Teatru Jaracza w Olsztynie.

Sztuka powstała na podstawie wspomnień Wandy Półtawskiej „I boję się snów”.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *