100. rocznica podpisania Traktatu ryskiego w TVP Historia

18 marca, w rocznicę podpisania Traktatu Pokojowego w Rydze, który zakończył wojnę polsko-bolszewicką w latach 1919–1921 i ustalił przebieg granic między Polską i Rosją, TVP Historia wyemituje programy przypominające znaczenie tej umowy dla rozwoju niepodległej Rzeczpospolitej.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału TVP Historia

O godz. 16:10 kanał pokaże reportaż Elżbiety Szumiec pt. „Traktat Ryski” prezentujący wystawę zorganizowaną na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji 100. rocznicy podpisania traktatu pokojowego w Rydze. Wystawa została otwarta 15 marca 2021 roku. Zgromadzono na niej dokumenty związane z procesem rewindykacji polskich dzieł sztuki z Rosji sowieckiej, w tym dzieł sztuki z dawnego wyposażenia Zamku Królewskiego oraz fotografie ukazujące dawny wygląd sal zamkowych. Wprowadzeniem do ekspozycji jest wystawa plakatów Instytutu Pamięci Narodowej na Dziedzińcu Wielkim Zamku. Przybliża ona okoliczności podpisania traktatu i jego zapisy, a także fakty związane bezpośrednio z przebiegiem wojny polsko-bolszewickiej. W reportażu znajdują się wypowiedzi historyków i znawców tematyki wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921. Program jest wzbogacony o archiwalne materiały filmowe, fotografie i eksponaty muzealne.

O godz. 18:20 TVP Historia zaprasza na debatę „Sto lat temu podpisano traktat ryski”. Goście Piotra Gursztyna: Prof. Janusz Odziemkowski, prof. Marek Kornat oraz prof. Mariusz Wołos przybliżą kulisy podpisania traktatu ryskiego, przedstawią wydarzenia przed zawarciem umowy między Polską i bolszewicką Rosją. Traktat poprzedzony był Umową o preliminaryjnym pokoju i rozejmie między Rzecząpospolitą Polską a Rosyjską Federacyjną Socjalistyczną Republiką Rad i Ukraińską Socjalistyczną Republiką Rad, podpisaną w Rydze 12 października 1920. Jej ustawowa ratyfikacja przez Sejm RP nastąpiła jednogłośnie 22 października 1920, a dwa dni później to samo uczyniła Rosja radziecka.

W Rydze podpisano 18 marca 1921 roku rozejm pomiędzy Polską, Rosją i Ukrainą. Historycy przeanalizują jego skutki polityczne i społeczne traktatu oraz jego znaczenie dla przyszłych dziejów Polski.

O godz. 22:43 w znanym programie publicystycznym „Rozróby u Kuby” goście Jakuba Moroza: prof. Marek Kornat, Hieronim Grala, prof. Andrzej Nowak, prof. Paweł Skibiński przybliżą widzom niuanse traktatu ryskiego ważne dla życia kulturalnego, społecznego, obyczajowego i politycznego Polski dwudziestolecia międzywojennego.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *