Regionalny System Ostrzegania (RSO) w całej Polsce

14 października br. została podpisana umowa pomiędzy Telewizją Polską S.A. a Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, dzięki której Regionalny System Ostrzegania obejmie cały kraj. Strony reprezentowali Prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A. Juliusz Braun oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Roman Dmowski.

Regionalny System Ostrzegania (RSO) to inicjatywa Telewizji Polskiej, zmierzająca do pełniejszego wykorzystania możliwości naziemnej telewizji cyfrowej. Jej zalety nie ograniczają się tylko do poprawy jakości obrazu i dźwięku, ale daje ona możliwość udostępniania szeregu usług dodatkowych, przyczyniając się do zwalczania tzw. wykluczenia cyfrowego.

RSO polega na innowacyjnym połączeniu usług dodatkowych dostępnych w telewizji cyfrowej i wykorzystaniu ich do powiadamiania ludności o zdarzeniach ważnych dla bezpieczeństwa powszechnego, ochrony życia, zdrowia i mienia mieszkańców. Aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, komunikaty w ramach RSO (wprowadzane do systemu przez przeszkolonych pracowników Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego) będą rozpowszechniane za pomocą napisów wyświetlanych na ekranach telewizorów, w telegazecie i na Platformie Hybrydowej TVP, a także w serwisach internetowych, na smartfonach i tabletach oraz przez sms-y.

Pilotażowo RSO wdrożono już w województwie lubuskim, a teraz – na mocy umowy TVP z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji – system etapowo będzie rozszerzany na całą Polskę i testowany w skali całego kraju. Kolejne etapy obejmą:
– I etap, w grudniu 2013: woj. mazowieckie, zachodniopomorskie, podlaskie, wielkopolskie i lubuskie (integracja i dostosowanie),
– II etap, w marcu 2014: woj. lubelskie, podkarpackie, małopolskie i dolnośląskie,
– III etap, w czerwcu 2014: woj. opolskie, śląskie, łódzkie i świętokrzyskie,
– IV etap, w sierpniu 2014: woj. warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie i pomorskie.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *