„Rinke za kratami” – nowość w jesiennej ramówce Polsatu

Rinke Rooyens, reżyser telewizyjny, postanowił opuścić bezpieczną przestrzeń studia i wyruszyć w okolice Zielonej Góry, do Zakładu Karnego w Krzywańcu. Jako cel postawił sobie opowiedzieć o ludziach, których spotkał za kratami, o ich marzeniach i problemach. Wkraczając w polski system penitencjarny od podszewki, chce odczuć na własnej skórze, jak wygląda prawdziwe życie „za kratami”. Rinke odkryje przed nami poruszające ludzkie historie, w których często główną rolę odgrywają przypadek, nieodpowiednie towarzystwo, czy zwykła młodzieńcza głupota. Dziesięć odcinków najnowszej produkcji Rinkego Rooyensa już od września na antenie Polsatu.

Przez cztery intensywne tygodnie Rinke wnikał w więzienny świat i każdego dnia odkrywał nowe fakty oraz spotykał ludzi, z którymi w innych okolicznościach nie miałby okazji zamienić nawet słowa. Dowiedział się, co sprawiło, że trafili do więzienia i jak widzą swoją przyszłość, po odbyciu kary. Wysłuchał przemyśleń osadzonych w czasie odbywania kary, czego żałują, co by zmienili. Poznał ich plany na przyszłość, cele, co będą chcieli osiągnąć, co naprawić i jak.

Razem z Rinke, widzowie będą śledzić, o każdej porze dnia i nocy, pracę funkcjonariuszy: dyrektora, wychowawców, ochrony, oddziałowych, oraz towarzyszyć osadzonym: matkom z dziećmi, recydywistom, pierwszy raz skazanym, tym, którzy przyjeżdżają, tym, którzy przygotowują się do wyjścia, ludziom z różnych środowisk społecznych, różnych patologii i o różnych osobowościach.

Losy więźniów będą przeplatać się z życiem funkcjonariuszy, którzy pracują w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, dając wierny, poruszający i kompletny obraz tego szczególnego miejsca, oddzielonego od reszty świata grubymi kratami.

Autor programu pokaże, że zakład karny to swoiste „państwo w państwie” rządzące się swoimi prawami. Przyjrzy się zależnościom, jakie łączą poszczególne grupy. Rinke Rooyens, dzięki swojej otwartości, zdobył zaufanie skazanych, dowiedział się, co sprawiło, że trafili do więzienia, i dokąd chcieliby dojść po zakończeniu kary.

Z kamerą zajrzy w najbardziej niedostępne więzienne zakamarki. Dowie się, jakie są oddziały, kto na nich przebywa. Pozna drogę, jaką przechodzą osadzeni, od momentu przyjęcia do osadzenia w celi oraz warunki odbywania kary na poszczególnych oddziałach. Pokaże życie codzienne na oddziałach i na czym polega różnica między oddziałami, m.in.: dozwolone przedmioty, odzież, możliwości wykonywania telefonów, cenzura korespondencji, widywanie się z bliskimi. Opowie o warunkach widzeń, widzeniach intymnych oraz jak więźniowie świętują: dzień kobiet, dzień matki, dzień ojca, dzień dziecka, Wielkanoc i Boże Narodzenie. Zobaczy jak wyglądają: kuchnia, biblioteka, świetlica, salki rekreacyjne, sale gimnastyczne, świetlica czy boisko sportowe. Porozmawia o różnicach w odbywaniu kary mężczyzn i kobiet, szczególnie samotnych matek i kobiet w ciąży.

Rinke Rooyens – reżyser programów rozrywkowych. Urodził się w Hoorn, dorastał między teatrem (matka aktorka,) a telewizją (ojciec reżyser). W dzieciństwie dorabiał myjąc samochody, potem wyjechał do Kolonii, gdzie pracował dla lokalnej telewizji, jako montażysta i asystent kierownika produkcji. W 1998 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie rozpoczął pracę jako reżyser. W 2003 roku założył firmę mediową Rochstar. Wyreżyserował kilkadziesiąt programów m.in.: „Taniec z Gwiazdami”, „The Voice of Poland”, „Top Model”, „Kocham Cię Polsko”, „Gwiazdy Tańczą na Lodzie”, „Celebrity Splash!”. Jest też autorem formatów, takich jak „Świat się kręci”, czy „Szymon Majewski Show”. Obecnie reżyseruje show „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”. Właśnie ukończył swoją najnowszą produkcję – „Rinke za kratami”, na podstawie której powstała też książka o tym samym tytule. Rinke Rooyens jest także zdobywcą Telekamer oraz nagrody Gepard Biznesu i nagrody Róża Gali. Ma 17-letniego syna Rocha z małżeństwa z Kayah.

Źródło: Telewizja POLSAT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *