Telewizja Polska, podczas gali “Obrazy jesieni” 20 sierpnia 2015 roku, zaprezentowała jesienne nowości oferty programowej. W TVP1 HD i TVP2 HD będzie ich kilkanaście. Widzowie zobaczą też nowe programy w kanałach tematycznych oraz nowe sezony, nowe odsłony i premiery najpopularniejszych produkcji telewizji publicznej. Galę z udziałem ponad trzystu gości uświetniły swoją obecnością gwiazdy programów, filmów i seriali TVP.

W prezentacji nowej oferty programowej Telewizji Polskiej, przygotowywanej dla dziennikarzy, fotoreporterów i partnerów biznesowych, udział wzięli m.in.: zastępca przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Graboś, przewodniczący Rady Nadzorczej TVP Stanisław Jekiełek oraz jej wiceprzewodniczący Leszek Rowicki i członek Lech Jaworski, przedstawiciele Rady Programowej, obecny prezes TVP Janusz Daszczyński, były szef TVP Juliusz Braun, który wraz z kierowanym przez siebie Zarządem skonstruował i zatwierdził ramówkę jesienną, szefowie anten i redakcji oraz licznie przybyli reporterzy i publicyści.

Witając zebranych gości obecny prezes Zarządu TVP Janusz Daszczyński podziękował poprzednikom za trud włożony w powstanie oferty jesiennej i zapowiedział, że jego autorska ramówka będzie miała swoją premierę wiosną 2016 roku.

Juliusz Braun, który zabrał głos po prezesie Daszczyńskim, powiedział m.in.: To dla mnie ogromna przyjemność, że mogę być z Państwem, gdy TVP prezentuje jesienną ramówkę. Jestem dumny, że przekazuję swojemu następcy Telewizję Polską w dobrej kondycji. 50 miesięcy temu zastaliśmy telewizję analogową, a przekazujemy cyfrową.

Juliusz Braun wyraził wdzięczność wszystkim swoim współpracownikom za twórczy wkład w skonstruowanie oferty, która “łączy atrakcyjność z misyjnością”.

Gospodarzami wieczoru byli Paulina Chylewska i Tomasz Kammel. Flesze fotoreporterów skierowane były na aktorów najnowszych seriali i prowadzących programy w TVP, którzy przybyli na otwarcie jesiennej ramówki. Prezentację wieczornej oferty programowej Telewizji Polskiej uatrakcyjniły m.in. występy artystów muzycznego show Dwójki “The Voice of Poland”.

Jesienną listę nowości w TVP1 HD otworzy nowy serial “Dziewczyny ze Lwowa” o losach czterech młodych kobiet z Ukrainy, które przyjeżdżają do Warszawy w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Po zakończeniu serialu, w grudniu TVP1 HD pokaże nowy sezon “Blondynki” z Joanną Moro. Nowościami Jedynki będą również programy: “Kryptonim szef”, w którym prezesi dużych firm opuszczają swoje gabinety i pracują jako zwykli pracownicy, by dowiedzieć się, co dzieje się w ich przedsiębiorstwach; “Retromania” – magazyn muzyczny prowadzony przez Margaret, Krzysztofa Szewczyka i Wojciecha Pijanowskiego; “Drzwi otwarte” o rodzinach zastępczych; “Do zobaczenia w Krakowie – Światowe Dni Młodzieży”; “Tajemnice dzikich zwierząt” oraz cykl biznesowo-doradczy Macieja Orłosia “Firmowe ewolucje”. Atrakcyjnie zapowiada się również nowy sezon programu “Rolnik szuka żony”. Jesienią Jedynka będzie kontynuować gatunki programowe, które tradycyjnie stanowią o jej renomie, w tym premierowe spektakle Teatru Telewizji (najbliższa premiera – “Rybka canero” Juliusza Machulskiego), premierowe odcinki “Sensacji XX wieku” Bogusława Wołoszańskiego, premierowe filmy dokumentalne i fabularne (np. “Wałęsa. Człowiek z nadziei” z Robertem Więckiewiczem), nowe odcinki audycji publicystycznych (“Po prostu”, “Sprawa dla reportera” oraz “Świat się kręci”), a także Wielkie Testy, tym razem dotyczące wiedzy o Wojsku Polskim czy polskim filmie. W TVP1 HD jesienią także amerykańskie “Anno Domini – Biblii ciąg dalszy”.

Jesień w TVP2 HD zapowiada się równie emocjonująco. Na widzów czekają oryginalne nowości i kontynuacje najpopularniejszych produkcji, m.in. “The Voice of Poland”. W czerwonych fotelach 6. edycji programu zasiądą: Edyta Górniak, Maria Sadowska, Andrzej Piaseczny, a także duet Tomson i Baron. Jesienną nowością TVP2 HD będzie serial kryminalny “Prokurator”, na podstawie scenariusza Zygmunta i Wojciecha Miłoszewskich. Serialową premierą jesieni w TVP2 HD będzie też kostiumowo-obyczajowa produkcja turecka “Imperium miłości”. TVP2 HD przygotowała ponadto cykl dokumentalny “Moje 600 gramów szczęścia” oraz nowy, edukacyjny cykl “Podróże z historią”. Jesień w Dwójce to także najważniejsze, nagradzane na międzynarodowych festiwalach produkcje fabularne, m.in. nagrodzony Oscarem film w reżyserii Pawła Pawlikowskiego “Ida”, nominowany do Oscara film Agnieszki Holland “W ciemności”, prezentowany na prestiżowym festiwalu filmowym Berlinale “W imię…” Małgorzaty Szumowskiej, a także “Kret” Rafaela Lewandowskiego. Natomiast kolejnymi odsłonami “Studia Teatralnego Dwójki” będą głośne spektakle Tadeusza Kantora i spektakle z cyklu “Teatroteka”. W poniedziałkowe wieczory swoje miejsce ma także program “Tomasz Lis na żywo”. W ramówce także nowe odcinki programów “Paranienormalni Tonight” i “Latający Klub Dwójki”. Sporo niespodzianek czeka też miłośników “Pytania na śniadanie”. W planach nowe cykle i akcje społeczne, nowe pogodynki, a późną jesienią – zmiana wyglądu studia i nowa oprawa graficzna.

Z kolei w jesiennej ramówce TVP INFO widzowie, jak zwykle, otrzymają bieżące informacje dnia w “Serwisach” co pół godziny. Natomiast komentarze, rozmowy i analizy dotyczące aktualnych wydarzeń – w szerokiej ofercie publicystycznej, w tym w czwartkowym programie “Jan Pospieszalski: Bliżej” o godzinie 22:30. Podsumowanie wydarzeń mijającego dnia i zapowiedź wydarzeń dnia następnego – po godzinie 22:00.

TVP Kultura jesienią pokaże unikatowy na skalę światową Konkurs Chopinowski, specjalny koncert Natalii Przybysz oraz relacje z wielkiego święta polskiego filmu podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. W ramówce nie zabraknie nowości, jak np. premierowe pasmo “Musicale” i żelaznych kanonów “kulturalnej” oferty, w tym m.in. “Hali Odlotów”.

Jesienią widzowie TVP Regionalna otrzymają jeszcze więcej programów ze swojego regionu. Dłuższe będzie codzienne, wieczorne pasmo lokalne – rozpocznie się o godzinie 18:00, a zakończy o godzinie 22:15. Wśród nowości TVP Regionalna: “Książki pod specjalnym nadzorem” o unikalnych, najbardziej strzeżonych zbiorach polskich bibliotek, a także – telenowela dokumentalna “Eurołany” i poradnik dotyczący spraw prawnych “Przyjazny paragraf”.

Jesienią w TVP Historia m.in. premiera nowego cyklu dokumentalnego “Historia żywa” ukazującego pasję rekonstruktorów historycznych wydarzeń, a także nowe odcinki cyklu “Przewodnik Historyczny Bogusława Wołoszańskiego”.

Jesienne spotkania najmłodszych widzów z TVP ABC będą wypełnione premierowymi odcinkami programów i nowymi animacjami. W ofercie znajdą się m.in.: “Czytanie przed spaniem, czyli cała Polska czyta dzieciom”; nowe spotkania z “Nelą małą reporterką” i po raz pierwszy w TVP ABC – słynny serial “Krecik”. Wśród nowych propozycji dla rodziców i opiekunów dzieci m.in.: “Na kłopoty ABC”; “Niejadki i inne przypadki” oraz “Zioła i minerały dla dużych i małych”.

TVP Rozrywka zaprasza jesienią na premierowe odsłony: polskiej sceny stand-upu w “Tylko dla dorosłych”, najlepsze skecze czołowych polskich kabaretów w “Kabaretopie, czyli liście przebojów kabaretowych”, na spotkania z artystami polskiej rozrywki w “Gwiazdozbiorze TVP Rozrywka” oraz na interesujące wywiady w “A’la show”.

Jesienną ramówkę TVP Seriale wypełnią nowe produkcje i nowe sezony seriali, które stały się przebojami TVP ostatnich lat na czele z “Ranczem”, a także kultowe seriale, produkcje zagraniczne i obchody 40-lecia “Nocy i dni”.

Jesienna oferta programowa TVP Polonia to znane, cieszące się popularnością produkcje własne tej anteny; serialowe premiery; dokumenty historyczne, nawiązujące do 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz oferta filmowa i teatralna. Wśród nowości TVP Polonia są dwa cykle przyrodnicze: “Załoga Eko – na tropie tajemnic przyrody” i “Tańczący z naturą”.

Źródło: Telewizja Polska