RMF FM najbardziej opiniotwórczym i wiarygodnym medium wg IMM i Reutersa

Radio RMF FM zwyciężyło w rankingu Instytutu Monitoringu Mediów „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”, obejmującym pierwszą połowę 2018 roku. Natomiast wg badania Reuters Institute stacja jest najlepiej oceniana przez Polaków pod względem wiarygodności przedstawianych informacji.

Wg IMM w pierwszym półroczu 2018 roku informacje dziennikarzy RMF FM cytowane były ponad 14,5 tysiąca razy – w prasie, radio, telewizji i w portalach internetowych. To efekt nie tylko pracy reporterów, korespondentów i dziennikarzy śledczych „Faktów RMF FM”, ale też wywiadów publicystycznych nadawanych na antenie stacji: „Porannej Rozmowy” Roberta Mazurka, „Popołudniowej Rozmowy” Marcina Zaborskiego” i „Gościa Krzysztofa Ziemca”.

Inne media najczęściej podawały za RMF FM informacje dotyczące protestu opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie oraz referendum konstytucyjnego zdobytych przez dziennikarzy „Faktów”. Za RMF FM cytowano również informacje z wywiadów Roberta Mazurka z Anną Azari, ambasador Izraela w Polsce oraz Witoldem Waszczykowskim, byłym szefem MSZ, w sprawie konfliktu z Izraelem w kwestii nowelizacji ustawy o IPN. Cytowano także wypowiedź Konrada Szymańskiego w kontekście wizyty w Warszawie kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Na kolejnych miejscach rankingu Instytut Monitoringu Mediów znalazły się TVN24 (13,9 tys. cytowań) i TVN (13,6 tys.). Najbardziej opiniotwórczym tytułem prasowym jest „Rzeczpospolita” (11,5 tys.), a wśród portali internetowych zwyciężyła Wirtualna Polska (8,2 tys.). Druga po RMF FM stacja radiowa – Radio ZET, znalazła się dopiero na 7. miejscu zestawienia z wynikiem o ponad połowę niższym niż lider (7,2 tys.).

Instytut Monitorowania Mediów prowadzi badanie nieprzerwanie od września 2003 r. Od stycznia 2018 roku badanie rozszerzone jest o analizę cytowań w portalach internetowych.

Natomiast wg Reuters Institute Polacy oceniają RMF FM jako najbardziej wiarygodne źródło informacji – stacja znalazła się na czele rankingu z oceną 6,86 wyprzedzając Polsat wraz z kanałami informacyjnymi (6,65), TVN z jego kanałami informacyjnymi (6,47), Onet.pl (6,36) i WP.pl (6,33). Wg Reutersa RMF FM jest trzecim źródłem informacji dla Polaków, a pierwszym wśród stacji radiowych.

Źródło: Bauer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *