Rocznica 4 czerwca w Telewizji Polskiej

Już od 27 maja do aż połowy czerwca Telewizja Polska będzie pokazywała w 25. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, dlaczego data ta jest równie ważna, co najsłynniejsze i najlepsze chwile polskiej historii. Publiczny nadawca uruchomi również specjalny kanał na żądanie – „25 lat wolności”.

Na ofertę TVP poświęconą 25-leciu wolności złoży się m.in. 30 filmów dokumentalnych, z tego aż dziewięć premierowych, siedem filmów fabularnych, a także gale i koncerty oraz uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. To będzie wszechstronny przegląd polskich sukcesów i porażek, triumfów i zaniechań, zwycięstw i błędów. Nie tylko w polityce, ale też w obyczaju, kulturze, a nawet piosence i… modzie. Jego autorami są najwybitniejsi polscy twórcy filmowi i dokumentalni, i Polacy z zasługami i dorobkiem, ale też młodzi, którzy nie pamiętają już ani PRL-u, ani nawet pamiętnego czerwca przed ćwierćwieczem, bo dopiero wtedy się rodzili.

Specjalny kanał na żądanie „25 lat wolności” już od godziny 17:00 w poniedziałek, 2 czerwca zaoferuje ogromną ofertę wybitnych filmów dokumentalnych, reportaży, programów publicystycznych i transmisji z najważniejszych wydarzeń rocznicowych. Dostępny będzie na Platformie Hybrydowej TVP, w Internecie pod adresem www.tvpstream.tvp.pl oraz za pomocą aplikacji TVP Stream na urządzenia mobilne (na platformach Ios, Android i Windows Phone).

Na kanale tym dzień po dniu będzie można przypominać sobie współczesną historię Polski, poczynając od końca II wojny światowej po współczesność: znacznie ponad 70 pozycji telewizyjnego archiwalnego i aktualnego materiału najwyższej jakości. Z piosenkami Jacka Kaczmarskiego jako elementem wiążącym i spajającym całość.

Jako pierwszy na głównych antenach, wypełnionych różnorodnymi materiałami związanymi z rocznicą 4 czerwca, głos będzie miał znakomity dokumentalista Wojciech Słota, który w premierowym pełnometrażowym dokumencie „Zew wolności” (wtorek, 27 maja, godzina 22:50, TVP1 HD) opowie o polskim rocku, który od końca lat 50 ubiegłego wieku tworzył i zmieniał Polskę.

W poniedziałek, 2 czerwca w TVP Kultura zobaczyć będzie można rozmowę Katarzyny Janowskiej i Maksa Cegielskiego z Krystyną Jandą – pierwszą z pięciu emitowanych dzień po dniu „Rozmów o wolności” z osobami-symbolami (Jan Klata, Anda Rottenberg, Jerzy Stuhr, Adam Michnik), dla których czerwiec ’89 oznaczał istotny zwrot w życiu lub karierze (godzina 17:00 i 22:05). Z kolei z Bogusławem Lindą, Dorotą Masłowską i Kazikiem Staszewskim rozmawiał będzie Tomasz Sekielski we wtorek, 3 czerwca w swoim programie „Po prostu” (poniedziałek, 2 czerwca, godzina 23:00, TVP1 HD).

Także w poniedziałek, 2 czerwca oraz w środę, 4 czerwca swoje specjalne wydania będzie miał (w TVP1 HD, o godzinie 18:30) program „Świat się kręci”. Za pierwszym razem podsumuje on Plebiscyt 25-lecia wolności, ogłoszony wcześniej przez Agatę Młynarską i kontynuowany zarówno w kolejnych odcinkach programu, jak i na jego stronie internetowej. Za drugim – wiodącym tematem będzie „wolna Polska oczami młodych Polaków”.

Również w poniedziałek, 2 czerwca w TVP1 HD, zacznie się emisja trzyczęściowej „Gry o wolność. Ocalone taśmy” – dokumentu w reż. Krystyny Mokrosińskiej i Jolanty Kessler, który bazując na znanych i nieznanych taśmach filmowych pokaże drogę od początku kryzysu roku 1988 do zwycięstwa rok później, a kapitalne zdjęcia i zdarzenia komentować będą w nim równolatki polskiej wolności (emisja 2 czerwca – 23:35, 3 czerwca – 23:50, 4 czerwca – 23:55, każdy z odcinków będzie powtarzany następnego dnia rano o godzinie 9:50).

Też młodzi – dokładnie czterech chłopaków i trzy dziewczyny z rocznika ’89 – będą bohaterami dokumentu Pawła Jóźwiaka-Rodana „Moje 89 pokolenie”. Młodzi – wybrani spośród wielu – sami nadesłali materiały wideo o sobie, z których skomponowany został film o miłości i marzeniach ludzi, którzy w wolnej, ale pełnej problemów Polsce wkraczają w dorosłość. (wtorek, 3 czerwca, godzina 22:50, TVP2 HD).

Hitem środy 4 czerwca będą z pewnością w TVP2 HD o godzinie 21:45 „Pocztówki z Republiki Absurdu”, czyli swego rodzaju dokument political fiction, o świecie którego przed 25 laty wyborów 4 czerwca nie było i w którym wciąż socjalistyczną Polskę dokumentuje młoda szwedzka reżyserka.

Nie mniej ciekawy będzie tego samego dnia w TVP Kultura (godzina 22:40) premierowy dokument „Był bunt” Małgorzaty Kozery, w którym – bazując na wstrząsających archiwaliach odnalezionych w TVP – autorka przypomina o fali więziennych protestów, jakie ogarnęły Polskę w roku 1989, rysując opowieść o efektach ubocznych wielkiej politycznej rewolucji, kiedy jeden ustrój już umarł,, a drugi nie zdążył się jeszcze narodzić.

Dzień po rocznicy, w czwartek, 5 czerwca o 22:25, TVP1 HD zaprosi na kolejną dokumentalną premierę: „1989” Michała Bielawskiego (autora wchodzącego właśnie do kin pasjonującego „Mundialu”) pokazywanego w ogromnie popularnym cyklu „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem”. Bielawski odtworzył w pasjonujący sposób, korzystając ze zdjęć i pamiętników, całkowitą i trudną do wyobrażenia przemianę, jaką w zaledwie 12 miesięcy przeszła Polska. (także w TVP Kultura w sobotę, 7 czerwca, godzina 13:30).

Spośród premierowych dokumentów, które TVP pokaże w dniach bezpośrednio po rocznicy, warto zwrócić uwagę także na:

„Stroje w PRL-u”, dokument Judyty Fibiger, który przypomni, jak zwykłe ubieranie się miało „za komuny” ideowowo-polityczne znaczenie, a opowiedzą o tym m.in. Andrzej Wajda, Barbara Hoff, Janusz Głowacki, Tomasz Lipiński i Wilhelm Sasnal (poniedziałek, 9 czerwca, godzina 22:50, TVP2 HD);

„Sztukę wolności”, w której Wojciech Słota i Marek Kłosowicz opisują polski himalaizm lat 80. jako szkołę solidarności, lekcję życia i przeżycia oraz sztukę prawdziwej wolności wbrew ustrojowi (wtorek, 10 czerwca, godzina 22:50, TVP2 HD);

„Zabawki” Andrzeja Wolskiego o tym, jak i czym bawili się w dzieciństwie dzisiejsi liderzy klasy kreatywnej. To film o tym, jak polskie dzieci ery socjalizmu przy pomocy patyków i drutu uczyły się niezależności i samodzielnego myślenia (poniedziałek, 16 czerwca, godzina 22:50, TVP2 HD).

Spośród innych wydarzeń związanych z tematyką wolności i 4 czerwca warto przede wszystkim pamiętać zarówno o wielkich uroczystościach, jak Gala Nagrody Solidarności w TVP1 HD (3 czerwca), jak i o wielkiej zabawie, którą niewątpliwie stanie się finałowy koncert festiwalu opolskiego, w którym w niedzielę, 8 czerwca pod hasłem „Wolność – kocham i rozumiem” wystąpią m.in. Maryla Rodowicz, Małgorzata Ostrowska, Krystyna Janda, Edyta Gepert, Krystyna Prońko, Agnieszka Chylińska, Kayah, Stan Borys, Ryszard Rynkowski, Michał Bajor, Lady Punk, Perfect, T.Love i Kult.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *