Rocznica agresji ZSRR na Polskę na antenach TVP

W niedzielę, 17 września, w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, o godz. 17:30 TVP1 zaprasza na transmisję koncertu „Razem dla bezpiecznych granic”. W koncercie organizowanym w Suwałkach udział wezmą m.in. Krzysztof Cugowski, Natasza Urbańska, Viki Gabor i Łukasz Drapała. Również w niedzielę, o godz. 20:05 Jedynka zaprasza na relację z widowiska artystycznego „Poloneza czas zacząć – Wilno 2023” – niemal 200 par w strojach historycznych zatańczy poloneza do słynnego utworu skomponowanego przez Wojciecha Kilara.

Sprawdź godziny transmisji koncertu „Razem dla bezpiecznych granic” w PROGRAMIE TV

17 września 1939 r., broniąca się przed niemiecką agresją Polska została niespodziewanie zaatakowana przez drugiego agresora – Związek Sowiecki. Rosja, w ten sposób wypełniła zobowiązania wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow. Data 17 września 1939 r. jest dzisiaj symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina wymierzonej w demokratyczne kraje Europy. W związku z przypadającą na niedzielę rocznicą tego wydarzenia Telewizja Polska przygotowała okolicznościowe audycje, aby wyrazić wdzięczność Wojsku Polskiemu oraz solidarność z państwami regionu Europy Środkowo – Wschodniej.

„Razem dla bezpiecznych granic” to wyjątkowy koncert organizowany w Suwałkach we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. W repertuarze koncertu znajdą się popularne piosenki wojskowe oraz pieśni patriotyczne. Widzowie usłyszą m.in.: „Ballada o małym rycerzu”, „Warszawskie dzieci”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Jest taki samotny dom” i wiele innych. W koncercie wystąpią: Krzysztof Cugowski, Maja Hyży, Viki Gabor, Natasza Urbańska, Łukasz Drapała, Rafał Brzozowski, Damian Ukeje, Chórek RB, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, VITO WS, UnikatOs & Szosto. Na scenie pojawią się również artyści zagraniczni: Agnė Buškevičiūtė (Litwa), Getter Jaani  (Estonia), Aminata (Łotwa). Solistom będzie towarzyszyć formacja muzyczna RBand Filipa Sojki. Koncert poprowadzą Małgorzata Opczowska i  Rafał Brzozowski.

Miejsce, w którym odbywa się to muzyczne wydarzenie, jest również nieprzypadkowe, gdyż Przesmyk Suwalski ma dzisiaj – w kontekście agresji rosyjskiej na Ukrainę, strategiczne znaczenie, zarówno  dla obrony naszego kraju, jak i całego regionu bałtyckiego.

Sprawdź ofertę kanału TVP1 w PROGRAMIE TV

Także w niedzielę, 17 września, zaraz po „Wiadomościach” (około godziny 20:05) w TVP1 relacja „na żywo” z wyjątkowego wydarzenia, które odbędzie się na Placu Katedralnym w Wilnie – „Poloneza czas zacząć – Wilno 2023”. Niemal 200 par w strojach historycznych zatańczy tam poloneza do słynnego utworu skomponowanego przez Wojciecha Kilara. Ten tradycyjny taniec stał się inspiracją do upamiętnienia nie tylko rocznicy sowieckiej napaści na Polskę. To też okazja, aby w 700-lecie urodzin stolicy Litwy tańcząc poloneza wyrazić jedność i siłę ducha Polaków na Wileńszczyźnie. Imponujące widowisko, odbywające się w ramach 15 Jarmarku Narodów w Wilnie będzie nadawane na żywo w TVP.

Koncert „Razem dla bezpiecznych granic” w niedzielę, 17 września, godz. 17:30 w TVP1.

Widowisko „Poloneza czas zacząć – Wilno 2023” w niedzielę, 17 września, godz. 20:05 w TVP1.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *