Rocznica bitwy o Monte Cassino w TVP Historia

Z okazji 71. rocznicy bitwy o Monte Cassino TVP Historia przygotowała dla widzów specjalne propozycje programowe, w tym premierę koncertu piosenek II Korpusu Polskiego w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

18 maja o godzinie 14:30 w programie „Koło historii – Refren spod Monte Casino” przypomniany będzie wywiad sprzed 25 lat z Feliksem Konarskim, autorem tekstu pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”, a po nim o godzinie 16:45 antena zaprosi na premierę koncertu „W cieniu Maków czerwonych”. Piosenki II Korpusu Polskiego w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie będą muzyczną opowieścią o losach armii generała Władysława Andersa.

Warto przypomnieć, że historia II Korpusu Polskiego to droga od syberyjskich łagrów, przez Bliski Wschód, afrykańską pustynię, po krwawe walki we Włoszech. Legenda tej formacji wiąże się nierozłącznie z bitwą o klasztor Monte Cassino, pod którym to, jak głosiły słowa słynnej pieśni z krwi polskich żołnierzy zakwitły słynne „Czerwone maki…”. Żołnierze generała Władysława Andersa do dziś są symbolem męstwa i wytrwałości, ale w szeregach II Korpusu ważną rolę odegrali ludzie kultury, którzy ów czyn zbrojny w różny sposób przekazali potomnym. Wśród nich byli przecież twórcy słynnej piosenki „Czerwone Maki na Monte Cassino”, Feliks Konarski „Ref-Ren” oraz Alfred Schütz. Niestety, po wojnie piosenki żołnierzy Andersa częściej można było usłyszeć w Londynie, Chicago, a nawet w Buenos-Aires, niż w kraju. Śpiewano je niemal wyłącznie za „żelazną kurtyną”, choć w PRL, pomimo podejmowanych działań zmierzających do pomniejszenia dorobku wojennego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, sława bojowa – szczególnie II Korpusu – przetrwała. Przetrwał też bogaty dorobek artystyczny związany z żołnierzami generała Andersa, szczególnie stworzone przez muzyków i poetów pieśni.

Ten niezwykły zbiór tekstów i muzyki po 70 latach wrócił do kraju m.in. za sprawą dra Jana Sęka, dyrektora Filharmonii Lubelskiej. To właśnie w jego kolekcji, znalazły się nieznane w kraju, pochodzące z Anglii i Argentyny piosenki II Korpusu. Są wśród nich utwory jak: „Naprzód! Lwowskie Dzieci”, „Codzienny list”, „Uśmiech Wilna”, „Warszawo!” czy „Goniec”. Są to pieśni opowiadające o trudzie żołnierskiej służby, o nostalgii za krajem i o najwyższej próby patriotyzmie, tych spośród wojennego pokolenia Polaków, którym zły los przeznaczył żywot żołnierza-tułacza.

Dwa dni wcześniej, TVP Historia w sobotę 16 maja o godzinie 17:35 w programie publicystycznym „Cafe Historia – W cieniu Maków czerwonych” przestawi opowieść dra Jana Sęka, dyrektora Filharmonii Lubelskiej właśnie o tym jak odnalazł pieśni żołnierzy II Korpusu Polskiego.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *