Serial „Bodo” wiosną 2016 w TVP1 HD

„Bodo”, czyli opowieść o życiu Eugeniusza Bodo – wielkiej gwiazdy międzywojennego polskiego kina i kabaretu, aktora, reżysera, producenta, biznesmena, bohatera plotek i skandali, obiektu westchnień kobiet i idola mężczyzn – to nowa serialowa propozycja TVP1 HD, którą widzowie zobaczą na ekranach telewizorów wiosną 2016 roku.

Eugeniusz Bodo zmarł ponad 70 lat temu. Był wielką gwiazdą międzywojennej kultury czy wręcz popkultury, a jednocześnie kimś w rodzaju „narodowego męczennika”, który podzielił los wielu Polaków zamęczonych w sowieckich łagrach. Był najbardziej uwielbianym aktorem dwudziestolecia międzywojennego. Zagrał w blisko trzydziestu filmach, był gwiazdą przedwojennych teatrów rewiowych – „Morskiego oka”, „Qui Pro Quo”, twórcą pamiętanych do dzisiaj szlagierów, był również scenarzystą i reżyserem. W jego biografii, jak w soczewce, skupia się wszystko to, co tworzyło niezwykłą atmosferę przedwojennej Warszawy.

W poszczególnych odcinkach nowego serialu „Bodo”, twórcy przyjrzą się trudnej drodze, jaka wiodła Eugeniusza Bodo na szczyt, opowiedzą o porażkach i wielkich sukcesach. Przypomną jego najbardziej znane szlagiery – od „Titiny” po „Sex appeal”, przez „Już taki jestem zimny drań”, aż po „Baby, ach te baby”. Pokażą, jak wyglądał i jakimi prawami rządził się w przedwojennej Polsce przemysł rozrywkowy i filmowy. Opowiedzą o trudnych decyzjach – ucieczce z domu, pierwszych krokach aktorskich w podrzędnych prowincjonalnych teatrach. Razem z Eugeniuszem Bodo odwiedzą kulisy warszawskich rewii, a także plany najbardziej znanych przedwojennych polskich filmów. Opowiedzą o bliskiej relacji z zaborczą matką. Spróbują zrozumieć, dlaczego Bodo – mimo olbrzymiego powodzenia – nigdy nie zaangażował się w stały związek, jakie uczucia łączyły go z pięknymi aktorkami: Norą Ney i Tahitanką Reri. Opowiedzą też o poświęceniu, jakiego wymaga kariera artysty, o bogatym życiu towarzyskim, o tragedii związanej z wypadkiem samochodowym, w którym zginął przyjaciel Eugeniusza, o miłości i zdradzie. W końcu o przedziwnej ironii losu, jaka towarzyszyła Eugeniuszowi Bodo przez całe życie, aż do niezrozumiałej zagadkowej śmierci.

Zdjęcia do serialu „Bodo” rozpoczną się 26 maja, realizowane będą aż w 293 lokalizacjach, m.in. w Łodzi, Wrocławiu, Żyrardowie, Zgierzu i Warszawie. Zaplanowano 13 odcinków.

Obsadzono 240 ról aktorskich, 300 epizodystów, 4000 statystów. W doborowej obsadzie znaleźli się m.in.: jako Bodo – Antoni Królikowski (młody Bodo) i Tomasz Schuchardt (starszy Bodo); kobiety Bodo – Anna Próchniak (Nora Ney, wł. Sonia Nejman), Roma Gąsiorowska (Zula Pogorzelska), Michalina Olszańska (Ada), Patrycja Kazadi (Reri); przyjaciele Bodo – Piotr Żurawski (Moryc), Józef Pawłowski (Antek), Eryk Kulm (Karol Hanusz) oraz największe gwiazdy tamtych lat – Filip Bobek (Aleksander Żabczyński) i Bartłomiej Kotschedoff (Adolf Dymsza).

Serial trafi do ramówki TVP1 HD wiosną 2016 roku. Producentem wykonawczym jest Akson Studio. Serial według scenariusza Piotra Derewendy i Domana Nowakowskiego, wyreżyseruje Michał Kwieciński i Michał Rosa.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *