Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja na antenach TVP

W związku z 222. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Telewizja Polska przeprowadzi specjalne relacje z uroczystości państwowych, a także zaprezentuje na swoich antenach filmy fabularne, dokumentalne, felietony oraz reportaże poświęcone temu wydarzeniu. W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja przedstawiciele najwyższych władz państwowych, oddziały reprezentacyjne Wojska Polskiego oraz warszawiacy zgromadzeni na placu Zamkowym w Warszawie uczczą to wyjątkowe w dziejach Rzeczypospolitej wydarzenie historyczne. Od godziny 12:00 na antenach TVP1/HD, TVP INFO, TVP Historia i TVP Polonia transmitowane będą uroczystości państwowe.

Uroczystości poprzedzi część publicystyczna w TVP 1/HD (około godziny 11:40), którą poprowadzi Marek Zając. Prowadzący porozmawia z prof. Zofią Zielińską z Instytutu Historii UW i dr hab. Anną Grześkowiak-Krwawicz z PAN m.in. o reformach XVIII w., szczególnie reformie szkolnictwa i utworzeniu Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym w Europie ministerstwem oświaty, przypomni nazwiska polskich pisarzy, myślicieli i artystów, których talent mógł się rozwijać dzięki zreformowanej oświacie. Przemysław Babiarz zabierze widzów w podróż w czasie. Postara się oddać atmosferę polskiej szkoły w XVIII w. i warszawskiej ulicy. Z twórcami filmu „Warszawa 1935” porozmawia o tym, czy byliby w stanie zrealizować film o Warszawie 1791 roku. Przemysław Babiarz wraz z majorem Mirosławem Dzięgielewskim będzie również komentować uroczystości na placu Zamkowym. Na ich zakończenie wystąpi Czeska Orkiestra Wojskowa z Ołomuńca. Poza tym, 3 maja o godzinie 14:15 Jedynka pokaże film fabularny „Pan Tadeusz” na motywach poematu Adama Mickiewicza, w reżyserii Andrzeja Wajdy. Tematyka obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja będzie obecna również w programach informacyjnych TVP1/HD.

TVP Historia 3 maja o godzinie 8:05 zaprasza widzów na program „Witaj Majowa Jutrzenko” z udziałem historyków: prof. Andrzeja Zahorskiego i prof. Aleksandra Gieysztora. O godzinie 10:10 planowany jest reportaż z Chicago, gdzie co roku odbywa się parada w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To największa tego rodzaju polonijna, patriotyczna manifestacja. Tego dnia o godzinie 15:00 w TVP Historia również debata historyczna „Kulisy III RP. Konstytucja 3 Maja”, podczas której historycy podejmą próbę odpowiedzi na pytania, czym dla Polski i Polaków była i jest Konstytucja 3 Maja. Czy dziś dzieło Sejmu Wielkiego pozostaje szacownym, lecz martwym reliktem naszej historii, czy też jest ciągle żywym i inspirującym świadectwem walki o wolność i suwerenność? Czy dla współczesnych Polaków dziedzictwo Konstytucji 3 Maja ma jeszcze znaczenie? Kolejna interesująca propozycja TVP Historii to „Spór o Konstytucję 3 Maja”. W programie ukazana została panorama obrazu Jana Piotra Norblina „Uchwalenie Konstytucji 3 Maja”, ikonografie map Polski i Europy, obrady Sejmu Czteroletniego oraz ryciny przedstawiające ówczesnych władców i Polskę XVIII wieku. Emisja programu na antenie TVP Historia o godzinie 18:30, jak również w TVP INFO o godzinie 23:25 i 4:00. Tego dnia propozycje programowe TVP Historia tworzą swoistą panoramę dziejów Polski – od początków państwa polskiego przez Konstytucję 3 Maja, po odzyskanie niepodległości.

Serwisy informacyjne TVP INFO przez cały dzień będą relacjonowały wydarzenia związane z obchodami. O godzinie 13:15 i 5:20 w TVP INFO „Studio reportażu – 3 maja”. Dowiemy się, jak świętowano uchwalenie Konstytucji 3 Maja w okresie II Rzeczypospolitej, w latach II wojny światowej i w okresie powojennym. W programie zostały wykorzystane materiały ze zbiorów Archiwum WFDiF.

Z związku z 222. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja TVP Polonia, poza transmisją uroczystości państwowych, proponuje doskonałe kino dokumentalne – tryptyk Hanny Kramarczuk i Marzeny Kuc „Z orłem w koronie” przedstawiający losy rządów RP na uchodźstwie i walkę o niepodległość naszego kraju. Na uwagę zasługuje także film Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki „Jego imię Polska. Tadeusz Kościuszko” ukazujący postać wybitnego generała, bohatera narodowego. Emisja w TVP Historia 3 maja o godzinie 4:55. Temat rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostanie szeroko przedstawiony również w serwisie informacyjnym „Polonia 24”.

Tego dnia Dwójka o godzinie 17:30 zaprasza na okolicznościowy program rozrywkowy „Historia Polski według Kabaretu Moralnego Niepokoju”. Program składa się ze skeczy nawiązujących tematycznie do historycznych wydarzeń oraz postaci m.in. Tadeusza Rejtana, Marii Curie-Skłodowskiej oraz marszałka Józefa Piłsudskiego. Poza tym, antena o godzinie 18:00 w programie informacyjnym „Panorama” pokaże felieton historyczny i relacje z oficjalnych obchodów oraz wydarzeń towarzyszących m.in. rekonstrukcji historycznych i imprez okolicznościowych.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *