Rocznica ujawnienia zbrodni katyńskiej w TVP

Reportaże, filmy dokumentalne i przejmujący „Katyń” Andrzeja Wajdy pokaże Telewizja Polska na swoich dwóch ogólnie dostępnych antenach: TVP Historia i TVP Polonia w rocznicę wstrząsającej zbrodni sowieckiej.

13 kwietnia 1943 roku Radio Berlin nadało komunikat o odnalezieniu w lesie nieopodal Katynia grobów 10 tys. polskich oficerów zamordowanych przez Rosjan. Wówczas po raz pierwszy świat dowiedział się o zbrodni katyńskiej. Prawda o niej przez ponad pół wieku była ukrywana i zakłamywana.

Władze ZSRR przez pół wieku zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiosną 1940 roku na mocy tajnej uchwały Biura Politycznego KC WKP z 5 marca 1940 roku, NKWD dokonała egzekucji 22 tys. obywateli polskich uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji.

Telewizja Polska powróci do rocznicy katyńskiej zarówno w programach o charakterze informacyjnym, jak i filmach dokumentalnych oraz fabularnych.

W piątek 11 kwietnia o godzinie 8:00 TVP Historia pokaże dokument koprodukcji rosyjsko – polsko – niemieckiej pt. „Katyń – Ludobójstwo i propaganda” (część 1). Jego twórcy – Barbara Dryscha i Marek Grzona – zaprezentowali materiały filmowe dostępne nie tylko w archiwach tych trzech krajów, ale również w archiwach brytyjskich i amerykańskich, podsumowując stan wiedzy prokuratury wojskowej Rosji i polskich prokuratorów badających sprawę. W filmie występują świadkowie zbrodni, do których dotarła ekipa filmowa, a nie dotarli prokuratorzy prowadzący śledztwo. Emisja drugiej części filmu – 14 kwietnia o godzinie 07:50.

11 kwietnia o godzinie 14:25 TVP Historia przypomni też reportaż Barbary Włodarczyk „Szerokie tory – Katyń”, którego bohaterką jest wicedyrektor Muzeum Katyńskiego. Dokumentuje ona wspomnienia osób mieszkających w okolicach lasu katyńskiego. W programie znajdą się pełne emocji opowieści o szczegółach i okolicznościach zbrodni, a także o tym, w jaki sposób i dlaczego skrywano prawdę.

12 kwietnia, w przeddzień rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej (godzina 22:40 i 04:25), TVP Polonia zaprezentuje epicki „Katyń” Andrzeja Wajdy – nominowany do Oscara w 2008 roku w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, wyróżniony „Bursztynowymi Lwami” na festiwalu w Gdyni w 2008 roku dla filmu, który odniósł największy sukces frekwencyjny w kinach oraz „Orłami” w kategoriach: najlepszy film, zdjęcia, scenografia, kostiumy, muzyka, dźwięk, drugoplanowa rola kobieca dla Danuty Stenki.

Dzieło Andrzeja Wajdy pojawi się również w TVP Historia (13 kwietnia o godzinie 21:00).

13 kwietnia o godzinie 19:45 w TVP Historia warto zwrócić też uwagę na premierę filmu „Pre mortem” Konrada Łęckiego, opowiadającego historię polskich oficerów, którzy zginęli w Katyniu – od chwili mobilizacji, poprzez kampanię wrześniową, po niewolę sowiecką. Na tle wydarzeń historycznych i militarnych wyjątkowej wyrazistości nabierają ludzkie charaktery, emocje, marzenia i cierpienie. Dodatkowym walorem filmu są interesujące role Roberta Wrzoska, Pawła Deląga, Marcina Torańskiego i Marcina Kwaśnego, a także Beaty Tyszkiewicz i Anny Czartoryskiej.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *