Rusza jesienna ramówka radiowej Dwójki

Nowa ramówka Dwójki startuje w najbliższy poniedziałek, 12 września 2016 roku. Początek jesieni upłynie w Programie 2 pod znakiem najważniejszego – obok Konkursu Chopinowskiego – wydarzenia poświęconego muzyce klasycznej w Polsce, czyli odbywającego się co pięć lat w Poznaniu Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Na antenie Dwójki nie zabraknie również nowych audycji, transmisji koncertów, radiowych adaptacji powieści oraz konkursów dla słuchaczy.

Do końca tego roku w wybrane poniedziałki o godzinie 21:00 Dwójka zaprezentuje przygotowany we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym specjalny cykl pt. „Wieniawski 2016”.

Wśród nowych audycji znajdzie się m.in. „Europa Chopina” (poniedziałek, godziny 19:30-21:00), czyli przypomnienie najwybitniejszych interpretacji utworów naszego narodowego kompozytora, zarówno z Konkursów Chopinowskich, festiwali, jak i z nagrań płytowych.

„Rachunek myśli” (sobota, godziny 23:00-0:00) to naprzemienne spotkania z filozofem i psychologiem. Wychodząc od różnych codziennych zdarzeń i zjawisk kultury goście audycji porozmawiają o filozoficznych implikacjach oraz o psychologicznych problemach nurtujących współczesnego człowieka.

Kolejna propozycja – audycja „Ton świata” (niedziela, godziny 22:30-0:00) – poświęcona będzie różnym obliczom muzyki świata zarówno tym najnowszym, jak też archiwalnym, z lat 60. i 70.

W piątki o godzinie 18:00 czterech naprzemiennie pojawiających się autorów (m.in. Jacek Hawryluk, Piotr Kędziorek, Jacek Wakar) zaprosi na godzinną rozmowę, której tematem będą m.in. nowe trendy w świecie popkultury oraz premiery kinowe i teatralne.

W piątki o godzinie 21:30 Dwójka zaproponuje słuchaczom pasmo publicystyczne, na które złożą się znane już pozycje: „Na dachu świata” (audycja poświęcona różnym zjawiskom społecznym i kulturowym zachodzącym we współczesnym świecie), „Innymi słowy” (debaty z udziałem publiczności na bieżące tematy, zarejestrowane w Studiu im. W. Szpilmana) i „Retrospekcje” (cykl prof. Antoniego Dudka prezentujący najważniejsze zjawiska i osoby z najnowszej historii Polski).

Godzinę 17:00 w niedziele Program 2 przeznaczy na prezentację szeroko pojętej kultury ludowej, world music i muzyki etno. Naprzemiennie pojawiać się będą następujące audycje: „Muzyczna Scena Tradycji” (koncerty połączone z rozmową z artystami w Studiu im. W. Szpilmana), „Słuchanie świata” (retransmisje koncertów folkowych wraz z komentarzem Kuby Borysiaka) oraz „Mikrokosmosy” (reportaże Justyny Piernik z działalności lokalnych społeczności).

W niedziele o godzinie 18:00 na antenie Dwójki zagoszczą naprzemiennie dwie audycje poświęcone kulturze wieków dawnych: „Między dźwiękami” (muzyka dawna) oraz „Kryzys wieku średniego” (sztuka i filozofia średniowiecza).

Również w niedziele o godzinie 21:30 pod szyldem „Strefa literatury” Dwójka zaprasza na audycje poświęcone książkom: „Dwukropek”, w którym Dorota Gacek przedstawi księgarskie nowości, a Andrzej Franaszek porozmawia z pisarzami i krytykami; dyskusje o nowych zjawiskach literackich Piotra Kofty; „Literatura non-fiction” Katarzyny Nowak, która przybliży tytuły i nazwiska reprezentujące ten gatunek.

Dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym w nadchodzącym sezonie w paśmie „Książka do słuchania” Dwójka szykuje dla słuchaczy wiele lekturowych premier m.in.: „Proces” Franza Kafki, „Człowiek, który był czwartkiem” Gilberta K. Chestertona, „Szpital przemienienia” Stanisława Lema w interpretacji znakomitych aktorów m.in. Piotra Adamczyka, Wiktora Zborowskiego i Mariusza Benoit. Również we współpracy z NInA Dwójka zrealizuje nowe słuchowiska, zarówno według tekstów klasycznych (m.in. „Lilla Weneda” Słowackiego, „Nie-boska komedia” Krasińskiego), jak i według współczesnych polskich dramatów (Mrożek, Tomczyk, Miecznicka).

Ponadto Program 2 będzie niezmiennie organizować wydarzenia w Studiu im. W. Lutosławskiego oraz koncerty i audycje z udziałem publiczności w Studiu im. W. Szpilmana („Five o’clock”, „Muzyczna Scena Tradycji”, „Płytowy Trybunał Dwójki”, „Innymi słowy”).

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *