Rycembel, Jakubik i Machalica czytają w radiowej Trójce „Solaris” Lema

Rok z książkami w wersji dźwiękowej kończy się w Programie 3 Polskiego Radia emisją „Solaris” w 20 odcinkach. W niedawno zakończonym plebiscycie „100 książek na Stulecie Niepodległości” to właśnie powieść Stanisława Lema została uznana przez słuchaczy za najważniejsze polskie dzieło literackie opublikowane po 1918 roku. Teraz można go posłuchać w radiowej Trójce od poniedziałku do piątku tuż przed południem. W obsadzie – Eliza Rycembel, Arkadiusz Jakubik i Piotr Machalica.

„Od 1 czerwca 120 stron napisałem, a i te tylko dlatego stołu się trzymają (…) bom się przeczytać ich bojący” – pisał Stanisław Lem do Aleksandra Ścibora-Rylskiego latem 1959 roku z Zakopanego. Fragment tego listu przytacza Wojciech Orliński w książęce „Lem. Biografia nie z tej ziemi”. Autor „Biografii” rekonstruuje m.in. proces powstawania „Solaris”: „Sześć stron (dziennie) jednej z najważniejszych powieści science fiction w dziejach gatunku! Lem jednak (…) nie miał poczucia, że tworzy arcydzieło. Przeciwnie, dręczyła go obawa, że wychodzi mu powieść o niczym (…) W finale – pisanym rok później (…) Lem wiedział, że wyszła mu książka zupełnie o czym innym. O czym – tego po napisaniu tych pierwszych stu dwudziestu stron sam jeszcze nie wie…”.

Wojciech Orliński pisze dalej, że w listach do Jerzego Wróblewskiego próbował Lem „samemu sobie (…) wytłumaczyć, o czym właściwie jest „Solaris”… Najważniejszy ciągle wydawał się mu ocean. – U nas ocean będzie nadawał ton planecie, w sposób zresztą dość oczywisty. Co – wreszcie – z Harey? W licznych solowych lekturach „Solaris” ukochana Krisa Kelvina „przemawia” męskim głosem. My, dla tej postaci, stworzyliśmy specjalne miejsce, zapraszając młodą aktorkę – Elizę Rycembel (laureatka Talent Trójki w kategorii Film). Eliza, debiutując u nas w roli czytającej książkę, uwspółcześnia bohaterkę Lema, choć nadal pozostaje „fantazją” Krisa Kelvina – wyjaśnia Barbara Marcinik, artystyczna opiekunka Trójkowej adaptacji dzieła Lema.

„Solaris” było prezentowane w Programie 3 Polskiego Radia po raz pierwszy w latach 70. – w słynnym cyklu „Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym”. W tamtej adaptacji (autorstwa Józefa Grotowskiego) w obsadzie znaleźli się m.in. Zygmunt Józefczak, Marek Walczewski, Barbara Barska, Jerzy Nowak, Leszek Herdegen i Jerzy Trela. W najnowszej wersji jako narrator występuje Arkadiusz Jakubik – po raz pierwszy w takiej roli na antenie Trójki. Z kolei jako Snauta i Sartoriusa usłyszmy Piotra Machalicę. Muzykę natomiast napisał i wykonał Łukasz Borowiecki – kompozytor bardzo mocno związany z Myśliwiecką 3/5/7 oraz współautor m.in. niedawnego sukcesu śpiewającego aktora Pawła Domagały (album „1984″).

Przedstawiając fragmenty dzieła Lema, zamykamy jednocześnie cykl adaptacji radiowych „Klasyka polska na Stulecie”, w którym znalazły się ponadto: „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy”, „Przedwiośnie” i „Sztafeta” – dodaje Barbara Marcinik.

Emisja fragmentów „Solaris” na antenie Trójki od 3 grudnia do początku 2019 roku (ze świątecznymi przerwami) codziennie od poniedziałku do piątku – około godz. 11.50.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *