„Sacrum Profanum” na antenie Dwójki i Trójki

W najbliższą niedzielę 13 września 2015 roku w Krakowie rusza 13. edycja „Sacrum Profanum”. Jednemu z najciekawszych festiwali muzycznych Europy ponownie patronują radiowe Dwójka i Trójka.

W ramach „Sacrum Profanum” będzie można usłyszeć utwory najlepszych kompozytorów wykonujących muzykę współczesną, czołowe zespoły zagraniczne specjalizujące się w interpretacji muzyki współczesnej, a także gwiazdy światowej sceny alternatywnej.

W poniedziałek, 14 września o godzinie 20:00, radiowa Dwójka zaprasza na transmisję koncertu pt. „Bryce Dessner – Garcia Counterpoint / Music for Wood and Strings / St. Carolyn by the Sea / Lachrimae”, podczas którego wystąpią bracia Bryce i Aaron Dessner z The National – jednego z najważniejszych zespołów rockowych ostatnich lat. W trakcie krakowskiego koncertu muzycy zaprezentują na żywo materiał z ostatnich płyt Bryce’a z udziałem specjalnie zaproszonych na tę okazję gości – formacji Sō Percussion, dyrygenta André de Riddera i Sinfonietty Cracovii.

Dzień później, 15 września o godzinie 20:00, słuchaczy Programu 2 czeka kolejna transmisja. Choć multiinstrumentalista Richard Reed Parry na co dzień gra w grupie rockowej Arcade Fire, na festiwalu „Sacrum Profanum” przedstawi kompozycje ze swojego eksperymentalnego albumu „Music For Heart and Breath”. Każdy z występujących muzyków zagra te kompozycje w sposób zsynchronizowany ze swoim oddechem lub z biciem swego serca. Tę niezwykłą muzykę będzie można usłyszeć w wykonaniu Parry’ego oraz zespołu Stargaze i jego kolegów z The National – Bryce’a i Aarona Dessnerów.

W czwartek 17 września (godzina 20:00) Dwójka poleca koncert, w trakcie którego muzycy goszczący w Krakowie oddadzą hołd pionierowi wykorzystywania niekonwencjonalnych dźwięków w muzyce – Johnowi Cage’owi. W programie wydarzenia zatytułowanego „We Are All Going In Different Directions – A John Cage Celebration” znajdzie się rytmika Martina Schmidta z Matmos oraz nieoczywiste i niebanalne, ale piękne dźwięki tworzone przez Sō Percussion.

Również Trójka zaplanowała specjalne audycje poświęcone „Sacrum Profanum”. Już w środę 9 września na wyjątkowe wydanie swojego autorskiego „Programu Alternatywnego” (godzina 19:05) – anonsujące krakowski festiwal – zaprasza Agnieszka Szydłowska. Gościem audycji będzie Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu. Zapowiedzi krakowskiej imprezy można spodziewać się również w najbliższym, sobotnim „Radiowym Domu Kultury” (sobota, 12 września, godzina 12:05). W obu audycjach słuchacze Programu 3 będą mogli zdobyć ostatnie bilety na tę krakowską imprezę.

Z kolei w sobotę 19 września Trójka wybierze się do stolicy Małopolski, by stamtąd – znów w „Radiowym Domu Kultury” (godzina 12:05) – podsumować wydarzenia podczas „Sacrum Profanum”.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *