Seria true crime „Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL” w TVP Historia

W czwartek, 26 października o godz. 20:00 TVP Historia wyemituje premierowy odcinek cyklu dokumentalnego „Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL”. To seria true crime, która przeniesie widzów w głąb kryminalnego świata minionej epoki i zaprezentuje sposób działania peerelowskich przestępców, organów ścigania, a także mechanizm szerzącego się strachu.

Sprawdź godziny emisji serii „Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL” w PROGRAMIE TV

Kryminalny PRL bardziej przypomina Chicago i to w latach 20. Napady na banki, jak choćby ten w Wołowie, zabójstwo posła, zamachy terrorystyczne czy groźba wrzucenia półtora kilograma cyjanku do ujęcia wody dla miasta. No i oczywiście legendarna Czarna wołga — ale czy na pewno była to legenda? W 1965 roku dwie kobiety w Warszawie uprowadziły dziewczynkę i odjechały taksówką, właśnie czarną wołgą. O tym wszystkim opowiemy Państwu w serialu dokumentalnym „Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL” – tak mówi o serialu jego twórca, autor książki „Czarna wołga”, Przemysław Semczuk.

Przemysław Semczuk, dziennikarz i ceniony znawca epoki PRL-u, dociera do bohaterów i świadków tamtych wydarzeń, a także do materiałów archiwalnych IPN, z których wyłaniają się historie kryminalne. Czarna Wołga grasująca w latach 60. i 70. po ulicach polskich miast to nie tylko miejska legenda. Porwania dzieci, brutalne zabójstwa, napady na banki, kradzieże, tajemnicze zniknięcia i głośne procesy sądowe — te historie wydarzyły się naprawdę. O tych zbrodniach, a także o przestępstwach, o których niewiele się mówi do dziś, opowiada nowy cykl dokumentalny.

Jak opowiadać o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat? Czasami poprzez świadków, ale też przez znakomite materiały, które zachowały się w archiwach. To gazety, dokumenty, mapy, fotografie, szkice, audycje telewizyjne i radiowe, wizje lokalne czy zapisy filmowe oraz dźwiękowe z toczących się w tamtym czasie procesów. Wszystko to znajdziecie Państwo w naszym cyklu. W ośmiu opowieściach o kryminalnych zagadkach epoki PRL — mówi Piotr Litka, reżyser i scenarzysta serii.

Sprawdź ofertę kanału TVP Historia w PROGRAMIE TV

„Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL”
Premiera serii w czwartek, 26 października o godz. 20:00 w TVP Historia.
Cykl można również oglądać w czwartki o godz. 21:00 w TVP Historia 2.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *