W czwartek, 1 września 2016 roku o godzinie 21:00, na kanale AMC odbędzie się polska premiera pierwszego odcinka wyprodukowanego przez AMC Studios serialu “Hap i Leonard”. Rozgrywający się pod koniec lat 80. obraz to czarna komedia w niezwykły sposób łącząca ironiczne poczucie humoru, sensację i thriller. W sześcioodcinkowej produkcji opartej na serii książek Joego Lansdale’a występują James Purefoy (“The Following”), Michael Kenneth Williams (“Zakazane imperium”) i Christina Hendricks (“Mad Men”). Kolejne odcinki serialu emitowane będą na AMC w każdy czwartek o godzinie 21:00.

“Hap i Leonard” opowiada o dwóch najlepszych kumplach, femme fatale, grupie przegranych rewolucjonistów, parze psychopatów-zabójców, zagubionej forsie i glinach. Oparta na powieściach Joe Lansdale’a sześcioodcinkowa historia przedstawia Hapa Collinsa, białego chłopaka ze wschodniego Teksasu ze słabością do kobiet z Południa, oraz Leonarda Pine’a, czarnoskórego geja i weterana wojny wietnamskiej o gorącym temperamencie. Kiedy ponętna była żona Hapa, Trudy, pojawia się z ofertą nie do odrzucenia, prosty plan na szybkie wzbogacenie się prowadzi do krwawego chaosu. Pełen ekscentrycznych bohaterów serial “Hap i Leonard” to wyśmienite połączenie aburdalnego humoru, sensacji i klasycznego dreszczowca.

Premiera serialu “Hap i Leonard” w Stanach Zjednoczonych była dużym sukcesem i zebrała pozytywne opinie krytyków. Magazyn TV Guide nazwał produkcję “wspaniałym obrazem serwującym ponętną mieszankę ironicznego humoru z elementami dreszczowca oraz w ponadprzeciętny sposób pokazującym krętactwo”, a The Wall Street Journal napisał, że “bogactwo klimatu serialu nie pozwala przejść obok niego obojętnie”.

Twórcami wyprodukowanego przez AMC Studios serialu “Hap i Leonard” są reżyser i scenarzysta Jim Mickle (“Chłód w lipcu”; “Jesteśmy tym, co jemy” i “Stakeland”) oraz scenarzysta Nick Damici (“Chłód w lipcu”; “Jesteśmy tym, co jemy” i “Stakeland”). Producentami wykonawczymi serialu są Jim Mickle, Nick Damici, Jeremy Platt i Nick Shumaker, a współproducentami wykonawczymi – Joe Lansdale, Linda Moran i Lowell Northrop. “Hap i Leonard” jest już drugim dużym wspólnym projektem Mickle’a, Damiciego i Lansdale’a (wcześniej współpracowali przy adaptacji powieści Lansdale’a pt. “Chłód w lipcu”, który miał swoją premierę w 2014 roku na Festiwalu Filmowym Sundance). Oprócz Jamesa Purefoya, Michaela Kennetha Williamsa i Christiny Hendricks, w serialu występują Jimmi Simpson (“House of Cards”), Bill Sage (“American Psycho”), Pollyanna McIntosh, Neil Sandilands i Jeff Pope.

Joe R. Lansdale opublikował pierwszą z serii książek, których bohaterami byli Hap i Leonard, w 1990 roku. Książki, miejscami mroczne i ironiczne, opowiadają o Hapie Collinsie, który w latach 60. był aktywistą i protestował przeciwko wojnie w Wietnamie, oraz o Leonardzie Pine, czarnoskórym weteranie wojny w Wietnamie, otwarcie przyznającym się do homoseksualizmu. Hap i Leonard są twardzi, sprytni i zabawni. Książki opisują ich niezwykłe, a miejscami ryzykowne przygody, rozgrywające się we wschodnim Teksasie w latach 80. Pierwszą z serii jest książka “Savage Season” (1990), a kolejne to: “Mucho Mojo” (1994), “The Two-Bear Mambo” (1995), “Bad Chili” (1997), “Rumble Tumble” (1998), “Captains Outrageous” (2001), “Vanilla Ride” (2009), “Devil Red” (2011) oraz “HonkyTonk Samurai” (2016). Lansdale tworzy obecnie dziesiątą część serii.

W czerwcu 2016 roku potwierdzono plany produkcji 2. sezonu serialu.

Źródło: AMC Networks International – UK