Serial „Hap i Leonard” w AMC

W czwartek, 1 września 2016 roku o godzinie 21:00, na kanale AMC odbędzie się polska premiera pierwszego odcinka wyprodukowanego przez AMC Studios serialu „Hap i Leonard”. Rozgrywający się pod koniec lat 80. obraz to czarna komedia w niezwykły sposób łącząca ironiczne poczucie humoru, sensację i thriller. W sześcioodcinkowej produkcji opartej na serii książek Joego Lansdale’a występują James Purefoy („The Following”), Michael Kenneth Williams („Zakazane imperium”) i Christina Hendricks („Mad Men”). Kolejne odcinki serialu emitowane będą na AMC w każdy czwartek o godzinie 21:00.

„Hap i Leonard” opowiada o dwóch najlepszych kumplach, femme fatale, grupie przegranych rewolucjonistów, parze psychopatów-zabójców, zagubionej forsie i glinach. Oparta na powieściach Joe Lansdale’a sześcioodcinkowa historia przedstawia Hapa Collinsa, białego chłopaka ze wschodniego Teksasu ze słabością do kobiet z Południa, oraz Leonarda Pine’a, czarnoskórego geja i weterana wojny wietnamskiej o gorącym temperamencie. Kiedy ponętna była żona Hapa, Trudy, pojawia się z ofertą nie do odrzucenia, prosty plan na szybkie wzbogacenie się prowadzi do krwawego chaosu. Pełen ekscentrycznych bohaterów serial „Hap i Leonard” to wyśmienite połączenie aburdalnego humoru, sensacji i klasycznego dreszczowca.

Premiera serialu „Hap i Leonard” w Stanach Zjednoczonych była dużym sukcesem i zebrała pozytywne opinie krytyków. Magazyn TV Guide nazwał produkcję „wspaniałym obrazem serwującym ponętną mieszankę ironicznego humoru z elementami dreszczowca oraz w ponadprzeciętny sposób pokazującym krętactwo”, a The Wall Street Journal napisał, że „bogactwo klimatu serialu nie pozwala przejść obok niego obojętnie”.

Twórcami wyprodukowanego przez AMC Studios serialu „Hap i Leonard” są reżyser i scenarzysta Jim Mickle („Chłód w lipcu”; „Jesteśmy tym, co jemy” i „Stakeland”) oraz scenarzysta Nick Damici („Chłód w lipcu”; „Jesteśmy tym, co jemy” i „Stakeland”). Producentami wykonawczymi serialu są Jim Mickle, Nick Damici, Jeremy Platt i Nick Shumaker, a współproducentami wykonawczymi – Joe Lansdale, Linda Moran i Lowell Northrop. „Hap i Leonard” jest już drugim dużym wspólnym projektem Mickle’a, Damiciego i Lansdale’a (wcześniej współpracowali przy adaptacji powieści Lansdale’a pt. „Chłód w lipcu”, który miał swoją premierę w 2014 roku na Festiwalu Filmowym Sundance). Oprócz Jamesa Purefoya, Michaela Kennetha Williamsa i Christiny Hendricks, w serialu występują Jimmi Simpson („House of Cards”), Bill Sage („American Psycho”), Pollyanna McIntosh, Neil Sandilands i Jeff Pope.

Joe R. Lansdale opublikował pierwszą z serii książek, których bohaterami byli Hap i Leonard, w 1990 roku. Książki, miejscami mroczne i ironiczne, opowiadają o Hapie Collinsie, który w latach 60. był aktywistą i protestował przeciwko wojnie w Wietnamie, oraz o Leonardzie Pine, czarnoskórym weteranie wojny w Wietnamie, otwarcie przyznającym się do homoseksualizmu. Hap i Leonard są twardzi, sprytni i zabawni. Książki opisują ich niezwykłe, a miejscami ryzykowne przygody, rozgrywające się we wschodnim Teksasie w latach 80. Pierwszą z serii jest książka „Savage Season” (1990), a kolejne to: „Mucho Mojo” (1994), „The Two-Bear Mambo” (1995), „Bad Chili” (1997), „Rumble Tumble” (1998), „Captains Outrageous” (2001), „Vanilla Ride” (2009), „Devil Red” (2011) oraz „HonkyTonk Samurai” (2016). Lansdale tworzy obecnie dziesiątą część serii.

W czerwcu 2016 roku potwierdzono plany produkcji 2. sezonu serialu.

Źródło: AMC Networks International – UK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *