Serial „Kamerdyner” tylko w TVP VOD

Serialowa wersja obsypanego nagrodami kinowego hitu „Kamerdyner” dostępna od 10 lutego tylko w TVP VOD. Użytkownicy platformy vod.tvp.pl mają okazję obejrzeć zapowiadaną 5-odcinkową serię wizualnego arcydzieła Filipa Bajona – to nakręcona z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, wielowątkowa opowieść o skomplikowanych losach Polaków, Kaszubów i Niemców, na przestrzeni pięciu dekad początku minionego stulecia.

Sprawdź ofertę kanałów TVP w PROGRAMIE TV

Serial przedstawia losy kaszubskiego chłopca, nieślubnego syna junkra Hermana von Kraussa i pokojówki – Mateusza Krola (Sebastian Fabijański), wychowywanego w pałacu razem z dziećmi von Kraussów – Kurtem i Maritą, w której się później zakochuje. Dzieląc czas na życie pałacowe oraz wiejskie Mateusz przypatruje się propolskiej wywrotowej działalności swojego ojca chrzestnego – kaszubskiego działacza Bazylego Miotke (Janusz Gajos). Oczami Krola pokazane są perypetie obyczajowe arystokratycznego rodu von Kraussów i ludności wiejskiej na tle dramatycznych wydarzeń I i II wojny światowej, walki Kaszubów o przyłączenie Pomorza do Rzeczypospolitej, mordu w Piaśnicy, zajęcia ziem przez Armię Czerwoną.

„Kamerdyner” to widowiskowe kino historyczne, saga rodzinna i poruszająca kaszubska epopeja, przestawiająca mało znane wątki w dziejach historii Polski. Znakomity scenariusz, inscenizacyjny rozmach, imponująca scenografia, wysmakowane kostiumy, malarskie zdjęcia Łukasza Gutta, gwiazdorska obsada – Sebastian Fabijański, Janusz Gajos, Adam Woronowicz, Anna Radwan, Marianna Zydek, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Sławomir Orzechowski – gwarantują rozrywkę na światowym poziomie.

Serial „Kamerdyner” pozwolił nam w pełni pokazać historię Kaszubów na przestrzeni lat 1900-1945 z wszystkimi uwarunkowaniami i przyczynami zdarzeń, także tych tragicznych – mam na myśli zbrodnię niemieckich nazistów na ludności Kaszub w Lasach Piaśnickich. To w tym miejscu od września 1939 roku do marca 1940 roku wymordowano ponad trzynaście tysięcy Kaszubów. Serial „Kamerdyner” ukazuje nie tylko konkretne wydarzenia, ale również piękno tych ziem oraz upartość – w dobrym tego słowa znaczeniu – z jaką  ludność  mieszkająca tam  zawsze walczyła, w różny sposób, o przynależność do Polski – Mirosław Piepka, autor scenariusza, producent.

Serial realizowany w koprodukcji Telewizji Polskiej, dostępny od 10 lutego wyłącznie w TVP VOD.

Premiera telewizyjna zaplanowana jest na drugą połowę 2022 roku.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *