Serial kryminalny „Wzór” na CBS Action

Matematyka – przez jednych jest nazywana królową nauk, przez innych koszmarem z lat edukacji. Niemal nikt nie określiłby matematyki jako środka do rozwiązywania rozmaitych przestępstw. Niesłusznie! Serial „Wzór”, przedstawiający przygody profesora matematyki pomagającego FBI w rozwiązywaniu najtrudniejszych śledztw, udowadnia, że – czy chcemy tego, czy nie – liczby, równania i wzory można zastosować do analizy niemal każdego aspektu ludzkiego życia. Na trzymające w napięciu odcinki 1. i 2. sezonu serialu „Wzór” kanał CBS Action zaprasza od 2 stycznia w dni powszednie o 20:00.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału CBS Action

Charlie Eppes (David Krumholtz) jest dwudziestoparoletnim profesorem matematyki na prestiżowym uniwersytecie w Los Angeles. Życie marzycielskiego Charliego ogranicza się do murów uczelni, gdzie młody profesor prowadzi zajęcia, z zapałem rozwiązuje skomplikowane równania i dyskutuje na temat zawiłych problemów matematycznych ze swoim ekscentrycznym przyjacielem, profesorem fizyki Larrym Fleinhardtem (Peter MacNicol, znany z „Ally McBeal”). Jego starszy brat, Don Eppes (Rob Morrow, znany z „Przystanku Alaska” i „Quiz Show”), w niczym nie przypomina matematycznego geniusza – jako całkowicie oddany swojej pracy agent FBI spędza czas oglądając miejsca zbrodni, instalując podsłuchy i uganiając się za przestępcami. Wydawać by się mogło, że braci łączyć mogą jedynie coniedzielne obiady przy rodzinnym stole – jednak gdy seryjny gwałciciel, którego bezskutecznie poszukuje Don, zaczyna zabijać swoje ofiary, Charlie oferuje FBI swoją pomoc. Poprzez analizę danych dotyczących miejsca i czasu ataku, Charlie jest w stanie określić, gdzie mieszka gwałciciel-morderca i tym samym zostaje zatrudniony na stanowisku konsultanta FBI.

„Wzór” jest jednocześnie klasycznym i innowacyjnym serialem kryminalnym. Klasycznym – ponieważ oparty jest na dobrze znanej strukturze proceduralu, w którym w każdym odcinku rozwiązywane jest jedno śledztwo. Unikalność produkcji kryje się natomiast w konstrukcji relacji głównych bohaterów – zbyt często seriale kryminalne oparte są na schemacie, w którym ekscentryczny geniusz niemal na własną rękę rozwiązuje zagadki kryminalne, podczas gdy rola stróżów prawa ogranicza się do biegania za kryminalistami. We „Wzorze” wygląda to zupełnie inaczej: genialny, lecz nieco oderwany od rzeczywistości Charlie stanowi tylko część zespołu, którym dowodzi skupiony na pracy, rzetelny i zdecydowany Don. Serial stanowi przy tym wnikliwy portret braterskiej relacji – pełnej zarówno ciepłych uczuć, jak i skrywanej rywalizacji. Na uwagę zasługuje także sposób, w jaki konstrukty matematyczne zostały wykorzystane w fabule produkcji – nad tym aspektem czuwał sztab uznanych matematyków, pilnując, by zaprezentowane równania i pojęcia matematyczne rzeczywiści miały zastosowanie w rozwiązywaniu śledztw.

Wypełniony wartką akcją, fascynującymi zagadkami i złożonymi postaciami serial docenili zarówno widzowie, jak i krytycy – wyprodukowana przez Ridleya Scotta seria zdobyła trzy nagrody BMI Film & TV Awards, nagrodę Environmental Media Awards oraz nominację do nagrody Emmy.

Na 1. i 2. sezon serialu „Wzór” kanał CBS Action zaprasza od 2 stycznia w dni powszednie o 20:00. Kontynuacja w lutym.

Źródło: CBS Action

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *