Serial „Mercy Street” w NOWEJ TV

W niedzielę, 11 grudnia 2016 roku o godzinie 20:30, telewizja NOWA TV pokaże pierwszy odcinek serialu „Mercy Street”. Jego producentem wykonawczym jest Ridley Scott. Poprzez pryzmat osobistych losów personelu medycznego szpitala dla ofiar wojny, widzowie poznają historię walk Północy z Południem.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym NOWA TV

Sześcioodcinkowy „Mercy Street” to serial oparty na prawdziwych wydarzeniach, rozgrywających się w Ameryce, w czasie wojny secesyjnej (1861-1865). Opowieść powstała na podstawie autentycznych zapisków, pamiętników i listów personelu medycznego Szpitala Mansion House w Aleksandrii (stan Virginia), w mieście leżącym na granicy walczących stron: Północy i Południa. Aleksandria była w tym czasie miejscem, w którym schronienia szukali nie tylko cywile i ranni żołnierze obu stron konfliktu. Pełno w nim było także wyzwolonych i zbiegłych niewolników, prostytutek, szpiegów oraz spekulantów. W tak złożonym, pełnym chaosu i zamętu środowisku dochodziło do wielu konfliktów, zdrad, kłótni i zbrodni. Jednak wielu mieszkańców niespokojnego miasta próbowało żyć godnie, pomagać potrzebującym i podtrzymywać nadzieję na lepszą przyszłość.

Oś dramaturgiczna „Mercy Street” oparta jest na relacjach dwóch wolontariuszek, które pracują jako pielęgniarki, pomagające ofiarom obu stron bratobójczych walk. Mary Phinney (w tej roli Mary Elizabeth Winstead znana m.in. z filmów „Coś”, „Scott Pilgrim kontra świat”, „Oszukać przeznaczenie 3”) to abolicjonistka z Nowej Anglii, natomiast Emma Green (debiutująca tą rolą Hannah James) to wywodząca się z bogatej rodziny konfederatka. Kobiety spotykają się w Mansion House, który niegdyś był luksusowym hotelem i należał do zamożnej rodziny Greenów. W czasie wojny piękny budynek został zaadoptowany na szpital, w którym przebywają ofiary.

Jedną z głównych ról w „Mercy Street” kreuje aktor polskiego pochodzenia Josh Radnor (jego babcia urodziła się niedaleko Krakowa, a jako dwunastolatka wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych). Znany przede wszystkim z roli niepoprawnego romantyka Teda w serialu „Jak poznałem waszą matkę” Radnor wciela się w postać Jedediaha Fostera, chirurga, syna bogatego właściciela ziemskiego, posiadającego także niewolników.

W serialu występują również: Gary Cole („Ja, Szpieg”, „Figurantka”, „Niezłomny”) jako patriarcha rodziny Greenów – James Green, który walczy o swój biznes w okupowanym mieście, Peter Geretry („Prawo ulicy”) jako Alfred Summers, szef chirurgów w Mansion House. Niewolnika Samuela Diggsa, który w tajemnicy utrzymuje swoją znajomość medycyny, zagrał McKinley Belcher („Power”), a w roli zajmującej się kontrabandą szpitalnej praczki Aurelii Johnson zobaczymy Shalitę Grant („NCIS: Nowy Orlean”).

Producentem wykonawczym serialu „Mercy Street” jest jeden z najważniejszych twórców w branży filmowej Ridley Scott, autor m.in. takich hitów jak „Gladiator”, „Marsjanin”, „Thelma i Louise”, „Obcy: Ósmy pasażer Nostromo” czy „Łowca androidów”. Nad produkcją serialu czuwali też David W. Zucker („Żona idealna”) i Lisa Q. Wolfinger. Autorem scenariusza jest David Zabel („Ostry dyżur”).

Źródło: Grupa ZPR Media

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *