Serial „Młodzi lekarze” w TVP1 HD

Chirurgia plastyczna, medycyna rodzinna, szpitalny oddział ratunkowy, kardiochirurgia, kardiologia, pediatria, ginekologia i położnictwo – na tych oddziałach pracują bohaterowie nowego serialu dokumentalnego TVP1 HD „Młodzi lekarze”. 10-odcinkowy cykl TVP1 HD będzie emitować co tydzień, od 3 stycznia 2016 roku.

Przez ponad pół roku kamery towarzyszyły sześciorgu młodym – prawdziwym lekarzom, wkraczającym w wymagający, autentyczny świat medycyny, by pokazać dylematy i emocje, z którymi mieli do czynienia na początku kariery zawodowej. Widz zobaczy ich zarówno w trudnych momentach w pracy (np. agresywny pacjent po dopalaczach, operacja zmienionej miażdżycowo aorty, opieka nad porzuconym przez rodziców chorym dzieckiem), jak i w ważnych wydarzeniach z życia prywatnego (np. ślub, narodziny syna). Wszystkie postacie i sytuacje są tu prawdziwe. Czy po latach studiów i przygotowań do pracy odnajdują w sobie predyspozycje do tego trudnego zawodu?

Bohaterami serialu dokumentalnego „Młodzi lekarze” są ludzie, którzy się wcześniej nie znali, pracują na innych oddziałach a niektórzy nawet w innych szpitalach. Pochodzą z różnych rodzin i krańców Polski: od Ustronia w Beskidach, przez Kielce, Pruszków, Brwinów, Warszawę aż do Torunia. Młodzi lekarze to: Monika Drobniak na drugim roku specjalizacji z ginekologii i położnictwa ze Szpitala Ginekologiczno-Położniczego „Inflancka”; Edyta Szymańska na drugim roku specjalizacji z pediatrii, pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka, Maciej Tyczyński na czwartym roku specjalizacji z kardiologii inwazyjnej w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW w Warszawie; Radek Smoczyński na trzecim roku specjalizacji z kardiochirurgii w Szpitalu MSW; Jadźka Kłapa-Zarecka na pierwszym roku specjalizacji z medycyny rodzinnej, pracuje w przychodni zdrowia w Strachówce, 60 km od Warszawy a staż specjalizacyjny odbywa w Centrum Zdrowia Dziecka oraz Joanna Wiśniewska-Goryń na czwartym roku specjalizacji z chirurgii plastycznej z Kliniki Chirurgii Plastycznej w Szpitalu MSW.

Serial dokumentalny o pracy młodych lekarzy wyreżyserowały: Joanna Frydrych i Alina Mrowińska. Piosenkę przewodnią serialu „Młodzi lekarze” śpiewa jedna z bohaterek, Jadźka Kłapa-Zarecka, która napisała do niej słowa, a jej mąż, Paweł Bzim Zarecki muzykę. Oboje też skomponowali muzykę do serii. W „Młodych lekarzach” w roli lektora zadebiutuje Agnieszka Czubówna-Barjasz, córka Krystyny Czubówny, właścicielki jednego z najbardziej rozpoznawalnych głosów w Polsce.

W pierwszym odcinku „Młodych lekarzy” doktor Maciej Tyczyński będzie dyżurował na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym MSW w Warszawie, gdzie będzie musiał m.in. zszyć ranę na głowie bezdomnemu mężczyźnie.

Na innym oddziale szpitala, doktor Joanna Wiśniewska-Goryń, która kończy specjalizację z chirurgii plastycznej, będzie przyjmowała pacjentkę, która rok temu zachorowała na raka i usunięto jej jedną pierś, a teraz marzy o jej rekonstrukcji.

Z kolei w przychodni zdrowia w Strachówce, 60 km od Warszawy, doktor Jadźka Kłapa-Zarecka będzie musiała przyjąć 49 pacjentów w ciągu 4 godzin. Odskocznią od pracy okaże się komponowanie wraz z mężem muzykiem piosenki do serii o młodych lekarzach.

Natomiast doktor Radek Smoczyński w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW w Warszawie wykona skomplikowaną operację pod okiem jednego z najmłodszych profesorów kardiochirurgii w Polsce, prof. Piotra Suwalskiego. Widzowie zobaczą, jak serce pozbawione krwi traci swój czerwony kolor i w tym czasie jest wypełnione specjalną, bezbarwną substancją, która podtrzymuje je przy życiu.

A w szpitalu ginekologiczno-położniczym „Inflancka” na dyżurze w izbie przyjęć doktor Monika Drobniak przyjmie niewidomą pacjentkę, która jest w dwudziestym tygodniu ciąży. Mąż pacjentki od urodzenia cierpi na porażenie mózgowe, ale dziecko jest spełnieniem ich marzeń mimo, że martwią się o to, czy nie odziedziczy choroby po matce.

W Centrum Zdrowia Dziecka doktor Edyta Szymańska zajmie się małą pacjentką, która z uwagi na swoją rzadką i uciążliwą chorobę musi być karmiona strzykawką bezpośrednio do brzucha.

W pierwszym odcinku serii młodzi lekarze także spotkają się ze sobą po raz pierwszy. Będą dzielić się wrażeniami związanymi z obecnością ekipy telewizyjnej podczas ich pracy. Na koniec odcinka każdy z nich opowie o tym, co najbardziej zapamiętał z pierwszych dni swojej pracy.

Premierę pierwszego z dziesięciu odcinków „Młodych lekarzy” zaplanowano w TVP1 HD na 3 stycznia 2016 roku o godzinie 21:25. Cykl, oparty na formacie BBC („Junior Doctors: Your Life in Their Hands”), produkuje Endemol Shine Polska na zlecenie TVP1.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *