Serial „Sala operacyjna” w FOKUS TV

FOKUS TV po raz pierwszy w polskiej telewizji pokaże prawdziwe, najczęściej wykonywane w naszym kraju zabiegi chirurgiczne. Bez scenariusza – tylko prawdziwe przypadki i prawdziwi pacjenci. Przez kilka miesięcy kamera towarzyszyła lekarzom oraz pacjentom jednego z największych szpitali publicznych. Była z chorymi od momentu diagnozy poprzez przygotowania do operacji, sam zabieg aż do efektu leczenia. Uchwyciła także autentyczne emocje, jak: obawę, cierpienie, ulgę czy radość. Serial dokumentalny „Sala operacyjna” to też okazja do poznania ciekawostek medycznych i miejsc, do których wstęp mają tylko lekarze.

Jednym z pacjentów szpitala jest 39-letni Artur cierpiący na tajemnicze omdlenia. Jego żona długo musiała namawiać Artura, żeby zgłosił się do szpitala. Diagnoza, którą usłyszeli, przeraziła ich oboje. Lekarze podejrzewali, że w każdej chwili grozi mężczyźnie zawał, tym bardziej iż w jego rodzinie wiele osób chorowało na serce. Serial będzie towarzyszyć Arturowi w przygotowaniach do koronarografii i podczas samego zabiegu.

Inny bohater serialu również ma na imię Artur, jest 40-letnim muzykiem, któremu skrajna otyłość rujnuje życie. Zawiązanie sznurowadeł czy przejście kilku kroków to karkołomne zadanie. Jak twierdzi, gdziekolwiek się pojawi, tam budzi wśród ludzi sensację. Ma dość i postanawia poddać się chirurgicznemu zabiegowi zmniejszenia żołądka za pomocą laparoskopii. Jak Artur zniesie skomplikowany zabieg? Czy podoła rygorom nowej drakońskiej diety?

Lekarze przeprowadzą także zabiegi, między innymi wszczepiania bajpasów, resekcji pęcherzyka żółciowego czy operacji usunięcia zaćmy. Według Ministerstwa Zdrowia co roku w Polsce przeprowadza się ponad pół miliona zabiegów operacyjnych. Setki tysięcy Polaków ma świadomość, że powinni poddać się zabiegowi, ale ze względu na strach, lęk przed bólem i powikłaniami odkładają decyzję. Serial pokaże, że choć operacja to trudne przeżycie, jednak znacząco poprawia jakość codziennego życia.

Zdjęcia realizowano głównie w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów. Pacjenci, którym serial będzie towarzyszyć, pochodzą z całego kraju, są w różnych wieku, od niespełna 30 do blisko 90 lat.

fokustvsalaoperacyjna

Serial produkuje Firma Tiburon Film Media na zlecenie FOKUS TV. Serial liczy 10 odcinków.

„Sala operacyjna”

Premiera: środa, 11 marca, godzina 21:30
Emisja: środa, godzina 21:30

Źródło: TV Spektrum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *