Dokument śledczy w reżyserii Grzegorza Linkowskiego „…bo jestem stąd” – obraz poszukiwania tożsamości Warmiaków, a szczególnie ich tragicznych wojennych i powojennych losów zobaczą widzowie TVP1 HD już 23 lutego 2015 roku.

Konstrukcję dokumentu śledczego scala postać narratora – przewodnika: Krzysztofa Ziemca, dziennikarza Telewizji Polskiej, który prowadzi niemal detektywistyczną wędrówkę przez świat bohaterów odkrywając ich niezwykłe historie, miejsca i dokumenty.

Wędrówkę rozpoczyna od odkrycia tragicznych mordów w okolicach Olsztyna dokonanych przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku. Odnajduje świadków tych wydarzeń, którzy mimo że ocaleli stali się ofiarami gwałtów, przesiedleń i wywózek do Związku Radzieckiego. W poszukiwaniu przyczyn takich losów tej ludności odkrywa jej wielokulturową i niejednoznaczną tożsamość, która stała się przyczyna ich nieszczęść.

Dokument ukazuje również wstrząsającą prawdę o żyjących jeszcze osobach urodzonych z gwałtów dokonanych przez żołnierzy Armii Czerwonej, którzy nigdy nie poznają swojej pełnej tożsamości.

„…bo jestem stąd”

Emisja: poniedziałek, 23 lutego, godzina 22:10

Źródło: Telewizja Polska